1. Съвети за воденето на успешна гилдия.

    Какво ви предстои да прочетете:
    • 1. Причина поради която го правя.
    • 2. Поставяне на цели като Лидер.
    • 3. PvE - Как аз изградих гилдията си, какви бяха целите ми и какво постигнах.
    • 4. Форуми и Сайтове.
    • 5. ТС/Вент и комуникация.
    • 6. Управление, Държанието на Лидера и Офицерите.
    • 7. Гилдията като цяло.
    • 8. Банка.
    • 9. PvP гилдия - развитие и дисциплина.
    • 10. Заключение и какво може да очаквате.


    1. Причина поради която го правя:

    Забелязах, че българските гилдий не са много харесвани нито в форуми нито като цяло. Хората имат право, защото повечето Лидери не знаят какво да правят, а офицерите не полагат нужните усилия. Това което ви предстои да прочетете е начина по който аз изградих моята гилдия и съм осъвършенствал уменията си в продължение на 4-5 години. Причината поради която го правя е защото аз вече за съжаление нямам време да съм Лидер и искам да споделя опита си, да предложа на останалите Лидери, както и офицери, моите стратегий за развиване на една гилдия и надявам се ще има ефект, защото съм виждал, че ако имат желание българите могат да са много организирани и старателни и много често са подценявани.

    2. Поставяне на цели като Лидер:

    Когато направите една гилдия вие приемате да отделяте ОГРОМНО време, да се подлагате на голямо психическо напрежение(което не е работа за хора с слаби нерви) и най-важното ДА ДАВАТЕ ПРИМЕР!
    Първото което трябва да направите преди да направите гилдията си е да се запитате "Какво искам да постигна?". В този момент трябва да се замислите добре притежавате ли качествата нужни на един лидер и имате ли достатъчно нерви, желание и време за да постигнете целите си.Помислете дали това е постижимо и си съставете план по който ще деиствате(спестява много време по късно).

    3. PvE - Как аз изградих гилдията си, какви бяха целите ми и какво постигнах:

    Ето какво направих аз и как процедирах като ГМ:
    Всичко започна на TBC, когато видях една гилдия, която беше една от най-активните в сървъра. Имаше перфектна дисциплина и много стабилен Лидер. За съжаление Лидера(който беше българин)трябваше да спре WoW за няколко месеца поради изпити в унерверситета и лични причини. Тогава за мое огромно изумление това не се усети изобщо: офицерите продължиха да водят гилдията и никой не забелязваше, че Лидера го няма. Гилдията продължи развитието си до неговото завръщане. Тогава аз си казах "Това искам от тази игра".
    Присъединявах се към много български гилдий, но въпреки съветите ми никой не се съгласяваше и получавах типично българското "ти ли ще ми кажеш". След продължително време в една по - успешна гилдия(бях офицер), но в последствие Лидера трябваше да намали WoW-a и да се отдаде повече на личния си живот и ученето. Тогава реших да продължа гилдията:

    Преди да направите една гилдия е хубаво да имате няколко доверени човека които да ви слушат. Съветвам ви да се присъедините към някой от големите доказали се пъг гилдий за да се по-облечете малко. После след като направите гилда вземете свойте хора и направете 1-2 райда с цел прогрес.Може да минат 1-2 седмици,но е нужен прогрес поне колкото пъг райд. После измислете хубаво съобщение с което ще привличате хора в гилдията си(задължително споменете прогреса си до сега).

    Когато почнете да се развивате е желателно да имате форум (точка 4) и програма с която да комуникирате(точка 5). Винаги давайте пример като показвате въспитание и зряло отношение(хората го забелязват). Помагайте с каквото можете и следете прогреса на гилдията. Дайте на офицерите специални задачи(точка 6) и ги "глобяваите" когато не ги изпълняват както трябва.

    Когато аз направих гилдията си преди да я направя(както споменах) облякох една група от хора(прогрес група) във пъг гилд. Тогава след няколко райда сабрах хора и почнах да правя райдове. След няколко седмици имахме по 2-3 райд групи(2-3 райда на седмица)което беше голям + за нас в рекламата.

    Моята цел беше(както споменах) след като спра да играя или не играя толкова редовно офицерите да продължат развитието на гилда. Отне ми много време докато намеря подходящите хора, но накрая успях и гилдията ми все още функционира(въпреки, че не играя с тях от близо месец).

    4. Форуми и Сайтове:

    Форума е нещо задължително в един ПвЕ гилд. В него може да сложите цялата нужна информация и да се отбелязват графици за райдовете и евентите.
    Сайта който ползвам аз е: http://www.guildportal.com той е специално нагоден за гилдий. други които са също подходящи са: http://www.forumotion.com/ http://www.shivtr.com/ http://www.enjin.com/
    Във един форум е редно да има:
    Правила
    Информация за ТиймСпийк/Вентрило
    Информация за гилдията
    Апликаций(ако държите на подбиране на хората)
    Райд време(кога се състоят райдовете)
    Тактики за инстанцийте(по избор, но го препоръчвам)
    Прогрес(снимки от прогреса ви до сега, тоест убитите босове на гилд райдове(помага за набирането на хора))
    Клас уроци(това е изключително полезна тема) : Когато един човек желае да се присъедини към гилдията ви е редно да го тествате що за играч е. Аз лично му гледах талантите, глифове, сокети, енчанти, изпит върху тактиките, дпс и ротация(при хелърите и танковете не се включва дпс тест). Ако намерите нещо неправилно го пращате в форума да се поправи и да дойде пак на тест. Информацията за тази тема можете да вземете от www.elitistjerks.com или http://www.mmo-champion.com/ (Това са много полезни сайтове и информацията е 90% от случаите полезна!)Така осигурявате хора който ще играят правилно класа си и ще знаят тактиките.

    5. ТС/Вент и комуникация:

    На един гилд е от огромно значение да има програма с която ще комуникира(особено на райдовете).
    Не е нужно да пишете всички може бързо да реагирате и не трябва да следите чата(спестява много време).
    Ето как да направите собствен ТиймСпийк сървър:
    Отидете на www.http://freeteamspeak3.com/ и направете апликация (всичко е обяснено и е много просто)
    Сървъра е нон-стоп, не се плаща, не лагва и не създава проблеми. Дават ви номерче и ГОТОВО! имате собствен ТиймСпийк.

    6. Управление, Държанието на Лидера и Офицерите:

    Както вече споменах ГМ и Офицерите трябва да са пример за останалите и да цитират правилата колкото може по често.
    Когато говорите с някой бъдете компетентни и показвайте респект както и, че сте зрял човек.Много е важно офицерите да не бездействат по цял ден докато вие се бахтате. Аз лично поставих на всеки офицер специална задача за която да отговаря:
    Примерно Иван трябваше да прави по 1 премаде дневно и 1 ПвП ивент в седмицата(когато няма извинителна причина разбира се).
    На Георги да прави един райд и да рекламира гилда по 20 мин дневно. Също е добре да се поставят задачи всеки да допринася на банката и гледайте винаги да е на добро ниво(точка 8). Офицер трябва да е не съседа, саученика, колегата и така нататак, а хора които развиват гилдията и имат желание и време да помагат.
    Изключително важно е да уважавате конкуренцията(дори те да не го правят)защото никога не знаете какво може да се обърка и кой при кого да ходи накрая...
    Аз лично когато видя, че има друг БГ гилд уведомявам ГМ-то, че правя собствена гилдия и му предлагам 2 варианта:
    Добро: Гилдийте правят общи райдове, евенти, помагат си един на друг и не си правят мизерий.
    Лошо: Неутрални отношения: Когато някой ви се озъби на предложението и ви откаже тогава не почвайте безмислено псуване,а му пожелайте "приятен ден" и не допускайте хората ви да обиждат неговата гилдия(по добре да не я споменават). Той със сигурност ще ви псува, ще се сравнява с вас и ще се опитва да краде вашите членове, но когато вие се държите зряло хората забелязват това и идват при вас(накрая се стига до разпадане на другата гилдия)

    7. Гилдията като цяло:

    Когато сте в една гилдия вие сте едно семейство, отбор и трябва да се уважавате,защитавате един друг както и да си помагате.
    Много е важно да се уважават останалите гилдий(точка 6) за да ви уважават те! Винаги си помагайте и не злепоставяйте гилдията. Старайте се за постигане на целите и по добро представяне.

    8. Банка:

    Не е хубаво да се задължават хората да пълнят банката, но е полезно правилото "Ако искаш да вземеш трябва да дадеш" хората който се оправят сами могат да продължат, а тези които желаят да ползват банката да дават. Задължете офицерите да слагат определен материал в определени количества всяка седмица за да е на ниво и я чистете редовно от не-нужни неща. Когато някой се присъедини към гилдията ви той поглежда банката и това е като 2-ра реклама и значи много!

    9. PvP гилдия - развитие и дисциплина:
    За да развитете един ПвП гилд е нужно да имате няколко човека който да са добри с класа си и да се представят добре. След 1-2 седмици премадо - ве хората по БГ-тата виждат, че сте сериозни и организирани и идват при вас(в началото на всеки БГ 1 реклама(макро)няма да навреди). След събиране на приличен брой хора можете да тествате хората и да "отсеете" тези който не желаете или излагат гилдията ви. Гледаите да няма спорове и често напомняйте, че целта не е конкурентност а забавление и тиймплей! Хубаво е да следвате точно подбрана стратегия било то на батългроунд,атака над противников град или просто ПвП. Когато всички спазват тактиката правилно не е нужно лидера да вика непрекъснато кой къде да ходи и по този начин се повишава организирането на хората. Останалото може да научите от точките до сега.

    10. Заключение и какво може да очаквате:

    Целта на този урок е да помогне на хората, а не да се хваля с това което знам или съм направил. Искам да помогна на Лидерите да подобрят гилдийте си и надявам се да успея. Много е вероятно да има голям брой правописни грешки поради бързина и се извинявам. Може да съм пропуснал нещо което да е полезно и ще се радвам опитните хора да ме допълват както и да дават предложения. Темата е изцяло с цел да предложа това което аз смятам, че е добър начин и е нормално да има хора които не са на моето мнение за много неща, но моля да няма "хеитърски" коментари за да може темата да е полезна вместо спорове, спам и безмислени неща. Ако спазвате тези неща и мислите преди да говорите ще получите респект, дисциплина и благодарност от страна на гилд мемберите ви. Искрено се надявам да съм помогнал и очаквам предложенията ви за да можем заедно да помогнем българските гилдий да са на ниво и да покажат потенциала си.

    Благодаря за отделеното време! Надявам да съм помогнал на някой начинаещ Лидер!.


    Лидер - Човек който прави всичко в интереса на хората,а не в свой.

  2. Aberos's Avatar
    Aberos
    Guest
    Страхотен гайд! Дано помогне на ГМ-чета които не осъзнават, че българските гилдий било в молтен или другаде трябва да се уважават и подкрепят. Още един път браво.

    ПП. Не съм съгласен с 9т. и особено изречението: "След събиране на приличен брой хора можете да тествате хората и да "отсеете" тези който не желаете или излагат гилдията ви." Аз лично мога да дам съвет като ГМ на ПвП гилд вече повече от 2 години да не допускате всеки срещнат в играта, а от самото начало да отцедите най-добрите сред най-добрите, доколкото това е възможно. Успех

    ПП. Особено много ми хареса: "Много е важно да се уважават останалите гилдий за да ви уважават те!"

  3. Само едно не ми хареса ... че уж не искаш да се хвалиш какво си направил, а да помогнеш на другите, но си го написал от първо лице ... (следващите думи не са Хейт, а истина, поразпитай малко) когато нещо трябва да се обясни (от рода на това което ти си обяснил) никога не бива да се прави от първо лице (набиват се на очи думите: например АЗ; казаХ на Другите; АЗ лично и т.н.)! Винаги има начин/вариант тези думи да се изкажат от трето лице (както и трябва да се изкаже/предаде) и все пак да звучът по начина по който ти си искал да звучи!

    Иначе като цяло Гайда е добър, само се надявам да си бил искрен докато си го писал :Д, защото както всички знаем (визирам Българите), ние Българите обичаме да се фукаме/хвалим и да си буустваме Егото където намери и по което и да е време!

  4. Не ми пука, че в темата не е писано от месец и сигурно ще изям предупреждение за спам.

    Гайдът е хубав , наистина Баелрог има право, обаче аз съм склонен да ти вярвам swat. Когато нещо е наистина правено някога, то си личи, докато говориш за него. Самочувствието=егото трябва да го има у един лидер. Иначе отиваш в кофата.


  5. Причината ти да направиш този гайд е повече от уважителна. Xаресва ми как момче на 19 години е систематизирало 5-годишния си опит в гилдии, за да го адресира към подобряване на цялостното качество на Българските гилдии, които попринцип се носят с такава лоша слава и то обосновано. Добре си се справил, само където имаш доста правописни грешки, xеxе :)

  6. Браво!

    Този гайд е уникален сам по себе си , не съм виждал по добре направн гайд относно гилдий . Наистина това може да действа като мотивация за всеки един начинаещ гилд мастър а също така и за напреднал ! Наистина много добре направно , още по изненадан бях че е написан грамотно !

  7. Eatpieordie's Avatar
    Eatpieordie
    Guest
    Защо сте така писимистично настроени.....Как може,дори да ви мине през ума че момчето се хвали? :eek: Мислите ли че ще се хване друг път да направи гайд за нещо като знае какви ще са отзивите... :( Поздравления от мен!Гайда е много добър.Ще бъде от полза на младите лидери :)

  8. Nie nqkoga pravehme v Ulduar po 10-20 wipe-a na boss na 25 man i vsi4ki si mul4aha.Na Sindragosa wipenahme sigurno 50-60 puti 10%> i pak nikoi ne se oplakva6e.Napisal sum v guide 4e se podbira raid grupa i takiva izdunki nqma.

  9. Eatpieordie's Avatar
    Eatpieordie
    Guest
    Na teoriq,DA gaida ti e dobar.No na praktika e trudno usashtestvim...V momenta se opitvam da sazdam dobra bulgarska guildiq v Frostwolf,no ne mislq che shte se poluchi....Parvite vaprosi koito mi zadavat otnosno guildiq e `Kolko ste?Koi lvl e guilda?Shte me vzemsh li na raidovete?`I problema e tam che sme v zastoi do kato vkaram 5 `shto gode svestni igrachi`i minava izvestno i te leftvat tochno zashoto nqma progres...A drugiq problem e che v Realma ima 4-5 bulgarski guildii vsichki veche sa pisimichno nastroeni kam tqh...

  10. Az sum pravil guild s 3 4oveka v survur s 6 bg gildii v factiona.Za 2 sedmici vsi4ko si naglasihme i nqma6e nito 1 bg gild.Sled 1 mesec ima6e 50 online(imam i screenshotove).Za progressa qsen e...Napisal sum vsi4ko.Misli6,deistva6,starae6 se!Horata vijdat kogato raboti6 po guilda pomagat ti i se polu4ava.V momenta 1 gild koito be6e po4ti umrql... v retail ... ima6e po 4-5 online v pikovi 4asove.2 sedmici - sega sme po 20-25.Vsi4ko e postijimo ako ima6 merak da go napravi6 ! : )

    USPEH S GUILDA !!!

  11. Много добри съвети, и както гледам се получава. от скоро съм в този гилд и нещата вървят добре

  12. Много добре ..БРАВО :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •