1. Son olanlar hakkında?

Arkadaşlar molten'i bırakalı aylar oldu. Oyuna tekrar başlayacağım da bayağı problem çıkmış gibi. Son değişimler hakkında yüzeysel bilgi verebilecek birileri var mı ? (Forumda biraz gezindim ama bilgiler yeterli değil.)
    Recovery'i ile beraber gelen coins+vote pointlerden haberim var. Merak ettiklerim;
    -Neler oldu?
    -Yeni hali iyi mi?
    -MoP'a başlamalı mıyım?
    -Coin'lerle MoP itemlerinin ne kadarını alabilirim? (Daha önce MoP oynamadım bu yüzden max iLvL söylerseniz iyi olur.)
    Şimdilik kafamı kurcalayan sorular bunlar. Yardımcı olursanız sevinirim.

2. Molten database ve domain için anlaştığı bir firmaya ödeme yapmadı, o firmada tüm bilgileri elinde bulundurdugundan ve aylık yapılan donation fiyatının da yüksek olmasının verdiği cezbedici özellikleri sebebiyle tüm herşeyi ele alrak başka bir isimli servera aktardı. Molten'de yeni database ile server açtı. Yıllardır wotlk oyuncusuyum ve hep de öyle kalacagım. Şayet Cata ve Mop gibi blizzard tarafından saçmalığın daniskası sayılacak iki launchera max 1 hafta tahammül ettim ve direk bigisayardan kaldırdım. Panda kungfu boşa zaman kaybı. Bunu patch geldikten sorna oyunu bırakan 20 milyon wotlk oyuncusu söyledi. O yüzden eğer oynayacaksan wotlk oyna. Hem az bug var hemde AT ile birleşti Molten. AT'nin developerları bug çözmede usta. Cata veya mop oynama derim. Zaten dikakt edersen tek realm leri var var fazla ilgi yok. Hep çoluk cocuk ile ugraşmak zorunda kalırsın. Zevking kaçar..

3. Cata'da Enh/Resto ve Sub Rogue full 2 karakterim vardı. İlaveten WotLK'da rogue karakterim vardı. Gitmesine üzülmedim sadece MoP'un bug sorunları çözüldü mü diye merak ettim.

4. Molten database ve domain için anlaştığı bir firmaya ödeme yapmadı, o firmada tüm bilgileri elinde bulundurdugundan ve aylık yapılan donation fiyatının da yüksek olmasının verdiği cezbedici özellikleri sebebiyle tüm herşeyi ele alrak başka bir isimli servera aktardı. Molten'de yeni database ile server açtı.
    Yaşananları pek anlamamışsın, ki bu senin hatan değil Kaer Wolf dahil yetkili kimse doğru düzgün bir açıklama yapmadı.

Molten'in sahibi ve kurucusu Kaer Wolf (Hеydаr Bаyrаmоv) geçen yıl işleri nedeniyle yönetimi Hermes (Mikayil Mammadov) isimli kişiye devretmişti.

https://moltdown.wordpress.com/moltdown/ (alttan üste doğru)

Bu Hermes Ocak ayında Blizzard'dan uyarı aldıkları yalanıyla birlikte tüm karakter veri tabanlarını ayrıca donate'lerden birikmiş parayı da çalıp sunucuları kapattı.

Neyse ki molten-wow.com adresi Kaer Wolf'un adına kayıtlı olduğundan bir kaç gün sonra siteyi geri açıp, 5 server'la tekrar çalışmaya başladılar.
    29 Aralık'da alınmış bir forum yedeği sayesinde o tarihten önceki site/forumla ilgili kayıtlar üzerinden kullanıcı/donate vs bilgileri kurtarıldı.

Şubat başında Hermes server'ların durduğu Softlayer şirketine hesabı kapatma talebi gönderdiğinden ikinci bir çöküş yaşandı.

Molten bir süre Amerika'da server kiraladı.

Ardından AT ile birleşme haberi duyuldu, Amerika'dan geri Avrupa'ya taşındı, Blackrock ve dün de Warsong sunucuları açıldı.

AT'nin sahibi Malaco'nun isteği ve başka nedenlerle (Hermes halen Molten'in eski facebook sayfasına sahip) Molten ve AT Warmane adıyla yeni bir isme ve siteye geçtiler.

5. Kocabey,

Söyledigin şahısların ikisi de Azeri Türkü yani hemşerim :D
    Aralarında eksiden çok iyiydi. Yani Kaer gidip başka bir Azeri Türküne database veriyorsa
    bunlar günlük hayattan birbirini tanıyan adamlardır. Kimse kimseye güvenmez anlıyacagın.
    Kaer farklı Hermes farklı hikayeler anlatıyor. Tabi aslında her ikisinin anlattıgığı da yalan da olabilir, belki herşey tamamiyle bir kurgu da olabilir. Sonucta büyük paralar dönüyor serverlarda. Özellikle molten gibi top vote sayfalarında ilk sırada olan bir sunucuya herkes sahip olmak ister. Bu hikayelere ben inanmadım sebebini de söyle söyliyeyim. Karakterlerin, accountlarlın gitme sebebi sunucuların kaybıydı. Peki nasol oldu da eski accountlarını recovery yapanlar 29 aralık 2014 e kadar yapılan tüm VĞ lere sahip oldu, nasıl oldu da o zaman akdar yapılan donateler kayıtlarda 1 coine kadar aynen iade edildi. Nasıl oldu da Shadowmourne kullanıcıları tekrar itemlarını geri alabildi de olmayanlar o sistemi kullanamadı. Sonucta 150 coinden fazla doante yapanlar da var ama ne hikmetse bu secenek onlara acık degildi. Bunlar hepsi kurgu kanımca. Ama kurgu olması veya olmaması acıkcası benim işime geldi. Sebebi de yeni bir server ararken (5 sene oynadıgım server kapanınca yeni bir başlangıc arama yöntemi) bu olaya denk geldim. Acıkcası da sevindim. Tek sıkıntı ileride tekrarlanmaması ki umarım yaşanmaz. Başkalarını bilmem de ben ending pvp dizdikten sonra 7k+ achievent , repp, binek, pet, vs kastıktan sonra kalkıpta charım silinirse direk oyunu Bilgisayardan kaldırırdım herhalde :))

6. Karakterlerin, accountlarlın gitme sebebi sunucuların kaybıydı. Peki nasol oldu da eski accountlarını recovery yapanlar 29 aralık 2014 e kadar yapılan tüm VĞ lere sahip oldu, nasıl oldu da o zaman akdar yapılan donateler kayıtlarda 1 coine kadar aynen iade edildi. Nasıl oldu da Shadowmourne kullanıcıları tekrar itemlarını geri alabildi de olmayanlar o sistemi kullanamadı. Sonucta 150 coinden fazla doante yapanlar da var ama ne hikmetse bu secenek onlara acık degildi. Bunlar hepsi kurgu kanımca.
    Bunları soru/cevaplarda İngilizce olarak çok defa açıkladılar, ya ben sana Türkçe olarak anlatmaya çalışayım:

Oyundaki her hareketin, yaptığın her şey asıl büyük veri tabanında anlık olarak kayıtlı. Büyüklüğü 10-50 terabyte arasında. Bu kadar büyük olduğundan tek bir sunucuda tutuluyor ve yine orada yedekleniyor. Çalınan ve kaybedilen o.

Bir de siteden kullanıcı adı/yaptığın donate'ler/aldığın item'lar/coins ve vote points sayısı gibi bilgilerin tutulduğu diğerine bağlı çok daha ufak bir veri tabanı daha var.

Bu ikincisinin, forumun ve sitenin tasarımını da yapan (kendisi de Azeridir) Edifice tarafından en son 29 Aralık'da yedeği alınmış.

Veri tabanlarında herkesin kullanıcı adı/şifre dahil bilgileri kodlanmış şekildedir. Recovery sayfasından buna erişim sağlayıp aktif üyelerin hesaplarını geri almalarını sağladılar.

Bu kayıtlarda donate yapmışsa tarihleri ve miktarları, bu coins'lerle Shadowmourne ya da başka bir item aldıysa ismi ve miktarı gibi bilgiler kayıtlı. Kendi hesap sayfandan History kısmından açılma tarihini ve yaptıysan donate, lvl-up, item alma vs bilgini sen de görebilirsin.

Buna göre ellerinden geldiğince düzgün şekilde kullanılan coins'leri iade etmeye çalıştılar, üstüne hediye puan ve coins verdiler vs...
    Aktif olarak 20 binden fazla oyuncu var, çoğunun birden fazla hesabı var (örneğin bende 7 premium 7 normal 14 hesap bulunuyor) yani yüzbinlerce hesabı en kısa sürede eski haline getirmeye çalıştılar. Bunda bazı hatalar, kimine çok kimine az coins verilmiş olabilir.

Hatta 29 Aralık'dan sonra açılan ve donate yapılan hesaplara hiç bir şey yapamadılar, bankanızla paranızı geri almaya çalışın dendi.

Sonuç olarak Kaer bir şekilde Hermes'le belki bir akrabalığı olduğundan, memleketlisi olduğundan vs açıklamadığı, bilmediğimiz bir nedenden dolayı yasal işlem yapmıyor. Kimsenin intikam almasını istemiyor. Kaybedilenler geride kaldı artık kendi yolumuza gideceğiz diyor.