1. Daha önce yönettiğim Türk nüfuslu guildlerde gördüğüm artı ve eksi yönleri burada listemek istiyorum böylece kuracak olursanız o hatalardan uzak durarsanız saglam bir ortam oluşturabilirsiniz.

- Türk oyuncuları guildinize aldığınızda mutlaka yaşlarını ve isimlerini oyuncu profillerine not alın. Böylece her oyuncu birbirinin ismini ve yaşını bilir, ona göre hitap eder ve ona göre saygıda bulunur.
    - Oyuna yeni başlayanları mutlaka 10 man raidlere taktik olarak eğitin. Gerekirse oynadıkları classı ve talent dizilişine bakın, yanlışlıklar varsa düzeltin.
    - Level kasanlara yardım edin, dungeonlara sokup item düşürmelerini saglayın. Kendi aranızda yapacagınız RDF ler hem taktiklerini öğrenmelerinde hem de sizi dinleyip dinlemediklerini öğrenmenizde yardımcı olur.
    - Mutlaka ama mutlaka PvP de yapmaya calısın. Bu oyunun asıl amacı PvP dir ve BG taktikleri ile 1v1 de uygulanacak stratejiler PvE de işinizi daha da kolaylaştırır. Karakterinin avantajını ve dezavantajını PvP sayesinde öğrenirler ve Raidlerde/Dungeonlarda ona göre spec seçerler.
    - Asla ama asla günlük gerçek hayattaki arkadaşlıklarınızı, sorunlarınızı guild ortamına taşımayın. Asla arakdaşınız diye diğer tanımadıgınız oyuncuları bir sorun esnasında gruplaşarak dışlamayın. Sorunlarda yapıcı olun.
    - Party veya raid konuşmalarını /p veya /raid kanallarından yapın. Guild sayfasında bireysel konuşmaları yapmayın. /whisper aracılıgıyla yazışın.
    - Raid zamanında gerekçeli bir sebep olmadığı taktikrde oyunda olmayanların ranklarını aşagıda tutun. Raidlere katılanlara ona göre rank ayarlayın. PvP cileri ise PvP rankları ayarlayın ki PvE yapmadıklarından zoraki durumla karşılaşmasınlar.
    - Guilddeki yöneticiler mutlaka Alchemy, Cooking gibi mesleklerde full olsun ve raidden önce herkesi elixir ve yemeklerle desteklesin.
    - Gerekirse Facebook sayfası açın. Boss taktiklerini videolu sekilde orada paylaşın, herkes taktikleri öğrensin.
    - Raid item paylaşımını adil tutun, arkadaş kayırmaca olmasın. Ninjalık olmasın !

Bu da EU guildlerinde gördügüm problemler ki yukarıda okudugum kadarıyla Türk guildlerinde yaşanan sıkıntılar aynen orada da yaşanmaktadır.

1-İngilizce'yi İngiltere Kraliçesi gibi konuşan bir tane Türk dahi tanımıyorum. O yüzden EU guildlerde takılarak asla bir ingiliz gibi konuşamazsınız, yapılan espirileri anlayamazsınız. EU guidlerindeki insanların da büyük çoğunluğu 18 yaş altı elemanlardan oluşuyor. Dönen muhabbetler çoğu zaman canınızı sıkıyor,hatta çoluk çocuk arasında kaldıgınızdan oyundan bile soğursunuz. Ancak Türk guildlerinde dönen muhabbetler küfürlü olmadığı sürece her kelimesini anladığınızdan hoşunuza gider ve istediklerinizi, istenilenleri anlatabilir veya anlayabilirsiniz.

2-Raidleri de BG leri de Türkçe emirlerle, Türkçe taktiklerle daha rahat anlatırsınız ki Türk olupta Türkçe emirleri anlamayan zaten yabancıdır. Serverdaki yabancıların coğu Sırp, Bulgar, Makedon, Romen nüfusudur ki bu ülkelere mensup oyuncular her fırsatta ingilizceden çok kendi dillerini konuşmayı tercih ederler. Çoğu zaman guild kurallarını dahi ihlal edip ingilizce yerine farklı dillerde yazarlar. Raidlerde de aynısı geçerli oluyor ve doğal olarak bu oyuncular dediklerinizin çoğunu kaideye almazlar. Geriye kalan oyuncu nüfusu ise Portekizce konuşulan ülkeler ile Peştu ve Rusça konuşulan ülkerden insanlardır. Yine ingilizce dilleri onların zorla da olsa konuşmak zorunda kaldığı 2. dildir.

3-Türk oyuncularda yer alan ego sorunu bizzat yabancılarda da vardır. Item farmlayıp guildden çıkanlardan tutun da rank aldıktan sonra guild tab soyanlar da dahil.

4-Yabancı guildlerde yaşanan diğer sorun ise günlük hayatta arkadaş olup da aralarında geçen muhabbetleri guild ortamlarında da devam etmeleri. Böylece EU guildi olmasına rağmen konuşmalar şahsi olduğundan siz yine yabancılık cekersiniz. Serverdaki mevcut EU guildlerinin çoğundaki yönetici tayfası hep eski oyun arkadaşlıklarından oluşan yada günlük hayatta kapı komşu / okul arkadaşlıklarından kurulu.

Ben her zaman Türk guildlerinden yana olmuşumdur. Şuan PvP guildindeyim olurda Deathwing ally tarafında saglam bir guild kurulacak olursa desteklerim.

Karakter adım "Raufy"

2. ilk maddeden sonra okumayı bıraktım,yaşı küçük diye saygısızca mı konusulsun o cocukla.bence turk guildlerinin en buyuk problemi senin gibi dusunenlerdir

3. ben the dark cataclysm guildinde senin bahsettiğin şeyleri görmedim 40 dan fazla adam kapı komşusu değildiler heralde? 25hc yi farmlayıp sonra cataya geçen bi guild lordaeron horde tarafındaydılar yanlışım varsa düzeltsin beni artı empty promises başlarda senin dediğin stillden uzak gayet disiplinli oyunculara sahip bir eu guildiydi ha ne zamanki farmlardan sıkılıp artık bi iddası kalmayan oyuncular ep yi bıraktı oda bitti :) yani her eu guildinde ego hakim deil ama her Türk guildinde ego hakim bunu net bi şekilde söyleyebilirim :)

4. Daha önce yönettiğim Türk nüfuslu guildlerde gördüğüm artı ve eksi yönleri burada listemek istiyorum böylece kuracak olursanız o hatalardan uzak durarsanız saglam bir ortam oluşturabilirsiniz.

- Türk oyuncuları guildinize aldığınızda mutlaka yaşlarını ve isimlerini oyuncu profillerine not alın. Böylece her oyuncu birbirinin ismini ve yaşını bilir, ona göre hitap eder ve ona göre saygıda bulunur.
    - Oyuna yeni başlayanları mutlaka 10 man raidlere taktik olarak eğitin. Gerekirse oynadıkları classı ve talent dizilişine bakın, yanlışlıklar varsa düzeltin.
    - Level kasanlara yardım edin, dungeonlara sokup item düşürmelerini saglayın. Kendi aranızda yapacagınız RDF ler hem taktiklerini öğrenmelerinde hem de sizi dinleyip dinlemediklerini öğrenmenizde yardımcı olur.
    - Mutlaka ama mutlaka PvP de yapmaya calısın. Bu oyunun asıl amacı PvP dir ve BG taktikleri ile 1v1 de uygulanacak stratejiler PvE de işinizi daha da kolaylaştırır. Karakterinin avantajını ve dezavantajını PvP sayesinde öğrenirler ve Raidlerde/Dungeonlarda ona göre spec seçerler.
    - Asla ama asla günlük gerçek hayattaki arkadaşlıklarınızı, sorunlarınızı guild ortamına taşımayın. Asla arakdaşınız diye diğer tanımadıgınız oyuncuları bir sorun esnasında gruplaşarak dışlamayın. Sorunlarda yapıcı olun.
    - Party veya raid konuşmalarını /p veya /raid kanallarından yapın. Guild sayfasında bireysel konuşmaları yapmayın. /whisper aracılıgıyla yazışın.
    - Raid zamanında gerekçeli bir sebep olmadığı taktikrde oyunda olmayanların ranklarını aşagıda tutun. Raidlere katılanlara ona göre rank ayarlayın. PvP cileri ise PvP rankları ayarlayın ki PvE yapmadıklarından zoraki durumla karşılaşmasınlar.
    - Guilddeki yöneticiler mutlaka Alchemy, Cooking gibi mesleklerde full olsun ve raidden önce herkesi elixir ve yemeklerle desteklesin.
    - Gerekirse Facebook sayfası açın. Boss taktiklerini videolu sekilde orada paylaşın, herkes taktikleri öğrensin.
    - Raid item paylaşımını adil tutun, arkadaş kayırmaca olmasın. Ninjalık olmasın !

Bu da EU guildlerinde gördügüm problemler ki yukarıda okudugum kadarıyla Türk guildlerinde yaşanan sıkıntılar aynen orada da yaşanmaktadır.

1-İngilizce'yi İngiltere Kraliçesi gibi konuşan bir tane Türk dahi tanımıyorum. O yüzden EU guildlerde takılarak asla bir ingiliz gibi konuşamazsınız, yapılan espirileri anlayamazsınız. EU guidlerindeki insanların da büyük çoğunluğu 18 yaş altı elemanlardan oluşuyor. Dönen muhabbetler çoğu zaman canınızı sıkıyor,hatta çoluk çocuk arasında kaldıgınızdan oyundan bile soğursunuz. Ancak Türk guildlerinde dönen muhabbetler küfürlü olmadığı sürece her kelimesini anladığınızdan hoşunuza gider ve istediklerinizi, istenilenleri anlatabilir veya anlayabilirsiniz.

2-Raidleri de BG leri de Türkçe emirlerle, Türkçe taktiklerle daha rahat anlatırsınız ki Türk olupta Türkçe emirleri anlamayan zaten yabancıdır. Serverdaki yabancıların coğu Sırp, Bulgar, Makedon, Romen nüfusudur ki bu ülkelere mensup oyuncular her fırsatta ingilizceden çok kendi dillerini konuşmayı tercih ederler. Çoğu zaman guild kurallarını dahi ihlal edip ingilizce yerine farklı dillerde yazarlar. Raidlerde de aynısı geçerli oluyor ve doğal olarak bu oyuncular dediklerinizin çoğunu kaideye almazlar. Geriye kalan oyuncu nüfusu ise Portekizce konuşulan ülkeler ile Peştu ve Rusça konuşulan ülkerden insanlardır. Yine ingilizce dilleri onların zorla da olsa konuşmak zorunda kaldığı 2. dildir.

3-Türk oyuncularda yer alan ego sorunu bizzat yabancılarda da vardır. Item farmlayıp guildden çıkanlardan tutun da rank aldıktan sonra guild tab soyanlar da dahil.

4-Yabancı guildlerde yaşanan diğer sorun ise günlük hayatta arkadaş olup da aralarında geçen muhabbetleri guild ortamlarında da devam etmeleri. Böylece EU guildi olmasına rağmen konuşmalar şahsi olduğundan siz yine yabancılık cekersiniz. Serverdaki mevcut EU guildlerinin çoğundaki yönetici tayfası hep eski oyun arkadaşlıklarından oluşan yada günlük hayatta kapı komşu / okul arkadaşlıklarından kurulu.

Ben her zaman Türk guildlerinden yana olmuşumdur. Şuan PvP guildindeyim olurda Deathwing ally tarafında saglam bir guild kurulacak olursa desteklerim.

Karakter adım "Raufy"
    Raufum sen zorlama boşver pvp de takılmaya bak Türk guildi falan spiderde kaldı diyelim herkes keyfine göre rahat sen bu kadar yazmıssın ama açık konuşayım kimse bu kadarını okumaz bile herkes prof burada herkes herşeyi senden ben iyi bilir ama bakarsan aldıkları lod ile baneleri neden türk guildlerinle almıyorlar peki crashdan sonra kurulan türk guildine soruyorum neden bane runda eu guildin adamları ile girdiniz ?? diye cevap yok çünkü bilindik birşey bu full biss olmadıktan sonra kesemeyeceklerini bilirler benim şuanda bulunduğum guild 5.5 k gs ile bane alan bir ortamı var açıkcası hordedeki tek lod farmlayan guildde diye biliriz kaldı ki türk guildlerindeki yalaka adamları saymıyorum bile bunların çogunun yaşı ufak olan adamlar ayrıca 15-18 yaş arasındaki cocuklar guild master diye tabir edilen arkadaşlara iyi yağdanlık oluyorlar başımızdan geçen bir olayda mevcut bu konu ile ilgili onun için kafana takma hordeye gelirsen beklerim her daim biliyorum seni animal sevmezsin ama genede işte bizimkisi davet olsun diyelim eline sağlık genede o kadar yazmışsın "Cybers-Smyrnaxx-"

5. Ara sıra girip bakıyorum foruma ne konuşuluyor diye, yazayım diyorum sonra kime ne anlatıcaksın diyip vazgeçiyorum. Buraya yazan kişiler kendilerinden çoğunlukla habersiz kişiler, tanıdık tarafından desteklenince kibre kapılmak kolay.

LegendRauf guilde gelen birinin gerçek ismini, yaşını almak ne işe yarıyacak? Bazı guildlerde şehire kadar soruyorlar, nüfusa geçirecekler heralde :D. İsim yazmada pek sorun görmüyorum ama gerekli değil, sonuçta herkesin bir karakter adı var, yaş meselesi ise tamamen gereksiz ve zararlı, hakedilmeyen bir saygı bekleyen angutlara malzeme sadece. Yardım konusuna gelince, bizdeki yardım isteme şekli elimden tut götür tarzı. Emek sarfetmeden emek harcayanın tecrübesine konmak. İngilizce tonla kaynak var ama bahane hazır, ingilizce anlamıyorum vesaire. Kimse anlamıyordu en başlarda zaten. Öğrenilmesi en kolay dillerden biri, ilkokul bilgisiyle burda rahatlıkla geliştirilebilir. Raid mühimmatlarına (kutsanmış c4 lk bombası, balık vb.) gelince, türk guildlerinde bu ya istenmiyor yada yersiz isteniyor, birkaç boss harici önem taşımayan bir mesele. Rank olayına gelince, sadece görselden ibaret, eğer PvE guildiysen gelmeyenleri guildde barındırmanın bir gereği yok. Yabancı guild problemlerine gelince, arada çürük yumurtalar hep çıkar ama 25n yaparken hc ye dönen bir guildde bu sorunlar nadir olur ve pek çok örneği var bunun.

Son söz olarak, bir kendinize bakın benim bu adamlardan farkım var mı diye, başta dediğim gibi ara sıra girip bakıyorum, bakdıkçada gülüyorum yazılanlarla yazanları görünce.

6. Turgut'um haklısın. Ne bileyim tecrübeyi kullanalım dedik, içimizde okuma yazma bilmeyenlerin yazdıgımı okumadan kafadan saldırısını görünce "kime ne anlatıyorsun?" sorusu belirdi aklımda :)))) Ama ben yine de umutluyum be dostum. Saglam bir kadro kurarım yine burada senle beraber. Geri kalanın canı cehennem bırak krakterini kullanmasını bilmeden baskaları sayesinde 1-2 boss kesip egosu tavan yapanları, ingiltere kraliçesinin torunu gibi davranan insanları ben Türk ırkından olduğunu dahi sanmıyorum. Kanı bozuk hepsi. Ne halleri varsa görsünler..

7. Senin diğerlerini türk ırkından sanmaman normal, türklüğe ne kadar uygunsun şaibeli, daha çok hileci hurdacı ingiltere gibisin bize demeye çalıştığın gibi, wintradeci rauf.

8. @LegendRauf,

dediklerine katılıyorum ama görüyorsun işte çoluk cocuk fazla guildde de böyle saldırıyorlar sağa sola şuan sana saldırdıkları gibi. Bırak istediklerinin götünü yalasınlar. Topic de kalırsam biz birlik olamayız. Bunlar peçeteden kendi imkanlarıyla doğarlar beyin desen sıfır yok. para basıp item dizerler sonra kral benim deyip gezerler ortalıkta. Egosu tavan

9. biz daha forumlarda atışıyoruz guildde böyle olaylar olması kaçınılmaz değil :D çok kasmamak lazım oyun oynuyoruz iyi kötü kimi zaman sinir oluyoruz kimi zaman eğleniyoruz. burada hiç kimse pro-hardcore bi guild yönetmiyor tabiki de failler olacak normal şeyler bunlar. kimse anasının karnında klavye mouse wow setupla doğmadı. sidik yarıştırmak isteyenler rate sistemi oyunda achievement sistemi oyunda he bunu hakkınla almışın almamışın kimseninde şeyinde değil bir iki tur oynarsın adamla beğenmezsin yolunu değiştirirsin boş yere kalp kırmanın manası yok diye düşünüyorum :)

10. Turgut'um haklısın. Ne bileyim tecrübeyi kullanalım dedik, içimizde okuma yazma bilmeyenlerin yazdıgımı okumadan kafadan saldırısını görünce "kime ne anlatıyorsun?" sorusu belirdi aklımda :)))) Ama ben yine de umutluyum be dostum. Saglam bir kadro kurarım yine burada senle beraber. Geri kalanın canı cehennem bırak krakterini kullanmasını bilmeden baskaları sayesinde 1-2 boss kesip egosu tavan yapanları, ingiltere kraliçesinin torunu gibi davranan insanları ben Türk ırkından olduğunu dahi sanmıyorum. Kanı bozuk hepsi. Ne halleri varsa görsünler..
    dostum votemiz mevcut her türlü biliyorsun benim için her yol paris aslında bende düşünüyorum geçmeyi en kısa zamanda geriye açıkcası ama bakalım hep bir şahibedeyiz bu aralar hunter için uğraşıyorum birde bulunduğum guild iyi açıkcası her türlü konuda yardımcı olan bir kesim ve adamlar türk değil en azından item kavgası vs gibi şeyler çıkmıyor balance duduya neden cloth verdin mage ile warlock vardı onların hakkı idi yada shaman mail giyer neden veriyorsun muhabbeti değil herkes alacağınıda vereceğinide bilerek oynuyor açıkcası buda güzel bir durum oluyor bana göre bunların hepsi bi kenara daha buradaki insanlar türklerle bir arada oynamayı bilmeyecek kadar egolu kibirli ve açıkcası oyundan bir haber sadece makinanın her hafta vermiş olduğu bossları keserek ego yapan ben oyunu mükemmel bilirim diyen insanları neden ise bg de gördüğümde 0 kill 5 death ile oynuyorlar bunlar zaten arenada yoklar bile oyunun mario yada tetris olmadığını düşünürsek seninle bu konuda kafalarımız bir zaten biliyorsun bu adamların ne kadar oyun bildiği şahibeli oluyor :) fazla söze gerek yok bizim tecrübelerimiz moltende başlayıp warmanede devam etmedi bunu sen ben bildikten sonra gerisi önemli değil zaten :)

11. ilk maddeden sonra okumayı bıraktım,yaşı küçük diye saygısızca mı konusulsun o cocukla.bence turk guildlerinin en buyuk problemi senin gibi dusunenlerdir
    ++

Turgut'um haklısın. Ne bileyim tecrübeyi kullanalım dedik, içimizde okuma yazma bilmeyenlerin yazdıgımı okumadan kafadan saldırısını görünce "kime ne anlatıyorsun?" sorusu belirdi aklımda :)))) Ama ben yine de umutluyum be dostum. Saglam bir kadro kurarım yine burada senle beraber. Geri kalanın canı cehennem bırak krakterini kullanmasını bilmeden baskaları sayesinde 1-2 boss kesip egosu tavan yapanları, ingiltere kraliçesinin torunu gibi davranan insanları ben Türk ırkından olduğunu dahi sanmıyorum. Kanı bozuk hepsi. Ne halleri varsa görsünler..
    --

insanlara kanı bozuk yaftası yapıştırmak bu kadar kolay olmamalı.

12. abi bende yazdım kimse takmıo Türk guildi = 25 lere gir gir gir epicler düşsün guild banka girsin sonra sonuç olarak ne olsun ? birileri o itemleri alsın satsın kendine set çeksin :D ee gerisinin emeği ne oldu abi ingilizce şart sen ne kadar karşı çıkarsan çık bu gün yolda kırmızı ışıkta duruomusun? ingiliz icadı gemilerinde radar kullanıyomusun ? ingiliz icadı televizyon izliosun ? ingiliz icadı :D yaw en basidi lan bilgisayar kullanıosun bilgisayaar oda amerika icadı yani dolaylı yoldan ingiliz yaw kimin aletiyle sen millyetçilik yapıon Allah aşkına :D ingilizce şart Rauf başkan yani ben sana saldırı amaçlı demiom hakkaten 1 topluluk la 10 topluluğun karışımının yapıcağı iş hiçbir şekilde aynı olmaz :) bizde çürük adam çok onlardada çok ama onlar romanı makedonu macarı bulgarı bir araya sağlam adam topluo bizde ise çok kısıtlı bir oyuncu sayısı kalıo yani bizden olmaz fazla zorlama emeğine yazık olur :)

13. ++

--

insanlara kanı bozuk yaftası yapıştırmak bu kadar kolay olmamalı.
    Kimse burada yaşamadığı şeyleri yazacak kadar adi insanlar değil rahat olabilirsin herkesin gördüğü yaşadığı şeyler bunlar kimse burada farzı mizhalden de bahsetmiyor açıkcası sonuç olarak görülenler biz türk guildlerinde boelerin markette satılıp da kimseye verilmeden officerler arasında coins paylaşımı yaparak shadow mourne aldıklarınıda gördük biz insanların boelere ihtiyacı oldugu halde bankada dursun diye vermediklerinide gördük görmedim benim girdiğim guildde olmadı diyenler çıkar hepsinin oyundaki nickleri belli zaten bu işi yapanlar yani insanlara kanı bozuk deniyorsa gerçekten

abi bende yazdım kimse takmıo Türk guildi = 25 lere gir gir gir epicler düşsün guild banka girsin sonra sonuç olarak ne olsun ? birileri o itemleri alsın satsın kendine set çeksin :D ee gerisinin emeği ne oldu abi ingilizce şart sen ne kadar karşı çıkarsan çık bu gün yolda kırmızı ışıkta duruomusun? ingiliz icadı gemilerinde radar kullanıyomusun ? ingiliz icadı televizyon izliosun ? ingiliz icadı :D yaw en basidi lan bilgisayar kullanıosun bilgisayaar oda amerika icadı yani dolaylı yoldan ingiliz yaw kimin aletiyle sen millyetçilik yapıon Allah aşkına :D ingilizce şart Rauf başkan yani ben sana saldırı amaçlı demiom hakkaten 1 topluluk la 10 topluluğun karışımının yapıcağı iş hiçbir şekilde aynı olmaz :) bizde çürük adam çok onlardada çok ama onlar romanı makedonu macarı bulgarı bir araya sağlam adam topluo bizde ise çok kısıtlı bir oyuncu sayısı kalıo yani bizden olmaz fazla zorlama emeğine yazık olur :)
    hikmetim doğrusunda bizim rauf biraz türk guildlerine önem veren vede her kurdugu guildde gerçekten büyük fedakarlıklar yapan birisi ben onu molten tarihinden once tanırım yani burada tanışmadıgım birisi ve guildinde bulundugumda gercekten hiç kimsenin hakkını yemeyen adam olarak bilirim ve emin ol buradaki yazdıklarınıda yapan birisidir.

14. abi bende onu diyorum ya yani uğraşıyor ama rastlayacağı adamlar belli şimdi güzel guild yönetiyor olabilir ama bi gün biri girer o guilde guildi parçalar atar gruplaşma oluşturur bilmem neler entrika entrika entrika adam oyunu hayatı yapmış e burda raufun emeğine yazık olmayacakmı böyle bişey olunca? ben dedim saldırı amaçlı yazmıoyurum adam tabiki guildinide kurar türkleride toplar ben herife kalkıp akıl öğreticek değilim ama nice babacan adamlar gördüm emekleri hep çöpe atıldı gitti yani raufta onlardan biri olmaya aday gibi gelio inşaAllah sıkıntı yaşamaz ne diyem mahmutmu diyem :)

15. <WhiteDragonsTR>

Alliance tarafında kurmuş olduğum ve sayımızın kapasitesi 27 olmakla birlikte aktif en az 5 kişi olduğunu bildirmek isterim.<WhiteDragonsTR> guildimize tek beklentimiz saygı olması koşuluyla herkezi beklerim. Gs problem değildir.Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
    RaidCall mevcuttur.
    Facebook grubumuzun adresi : https://www.facebook.com/groups/1003984356301166/
    Bu adres veya oyun içinden ;
    Guild Master: Grandul
    Officer: Epicjoke
    Officer: Adelse
    Member: Ceminik
    Member: Slax
    bize ulaşabilirsiniz. İyi Günler Dileriz...

First 1234 Last