1. Oyun hakkında bilgi

Merhaba arkadaşlar,
    Warcraft oynamaya yeni başladım. Açıkçası ilk olarak pvp serverda başlamak daha uygun geldi. İcecrown realmindeyim. 60. seviyeye kadar geldim. Ancak hala anlayamadığım noktalar var tabi.
    1- level 45 ten beri belkide hiç görev yapmadım. Sadece dungeonlarda level kasıyorum. Daha zevkli geliyor. Level alma hızı önemli değil ancak daha iyi item kazanmak için ne şekilde level kasmalıyım ?
    2- Pve ve PvP için ayrı itemler varmış sanırım. Hangilerini ne şekilde elde edebilirim.
    3- Honor puanı tam olarak nasıl kazanılıyor. Bazen şehirlere saldırıyorlar. Burada alliance tarafından gördüklerimdem keserek 16 puan toplamışım ancak bir level farkı sınırı var sanırım kendimdem çok altını kesince puan gelmediğini farkettim bu fark ne kadar ?
    4- Arena nedir ve nasıl girebilirim ? 60 levelde girebilir miyim ?
    5- Battlegrounds sekmesi var. Buradaki seçeneklerden birini seçip join battle diyorum ancak uzun süre beklememe rağmen hiçbir şey olmuyor. Herhangi bir level sınırı falan mı var ?
    6- Outlandden bir uçan mountlardan aldım ancak sadece outlandde uçuyo sanırım her mekan için ayrı ayrı almam mı gerekiyor?
    7-Blood Elf Mage'yim. Portal yeteneğim var sanırım. Bir iki kişi bir yerlere portal açmamı söyledi. Bir kişide dalarana portal istedi. Ancak bir türlü bulamadım. Bunları nasıl yapabiliyorum.
    Aklıma gelen noktalar şimdilik bunlar. Yardım edebilirseniz sevinirim.
    Birde türklerden oluşan bir guild var mı acaba ?

2. Merhaba arkadaşlar,
    Warcraft oynamaya yeni başladım. Açıkçası ilk olarak pvp serverda başlamak daha uygun geldi. İcecrown realmindeyim. 60. seviyeye kadar geldim. Ancak hala anlayamadığım noktalar var tabi.
    ...
    Aklıma gelen noktalar şimdilik bunlar. Yardım edebilirseniz sevinirim.
    Birde türklerden oluşan bir guild var mı acaba ?
    1- Dungeon'lardan en iyi item'ları alırsın. Yani seçtiğin yol doğru. Onun dışında Binds When Equipped yazan item'ları Auction House'dan alabilirsin, onlar da başkalarının meslekle yaptığı ya da mob'lardan düşürdüğü item'lar olacaktır.

2- 60'a kadar (TBC ek paketi çıkana kadar) PvP-PvE ayrımı yok. 60--69 arası az sayıda set ve soketli item bulunuyor.
    Asıl olarak 70 ve 80 için resilience rating veren sırf PvP amaçlı item'lar var. Resilience ratng sadece oyunculara karşı fazladan zarar etkisi veren ve aynı zamanda savunma ekleyen bir sistem.
    70 ve 78 rare ve epic setleri kullanarak twink karakter yapabilirsin ya da 80 için tonla item ve silahla Arena ve BG yapabilirsin.

3- Normalde senden 8 lvl aşağısı sana gri gözükür (ama geçenlerde 10 lvl altı birisini kestiğimde 1 puan verdi) Her durumda karakter resminde lvl sayısı gri gözüken NPC/Mob/Player sana XP ya da Honor Point vermez. Mob keserken farketmişsindir, senden 2 lvl alt ve üst olanlar sarı gözükür, 3 lvl aşağısı yeşil. PvP'de de aynı şekilde sarı ve turuncu olanlar yeşillere göre daha iyi honor point verir.
    World PvP (BG ve Arena dışı birilerini kesmen) ile sadece kestiğin ya da party'de olduğun kişilerin kestikleri honor sana gelir. Battleground'da ise yan amaçlar (bayrak kapma/kurtarma gibi) ve oyunu kazanma bonus honor verir.

4- Arena için 80'i beklemelisin. Arena da BG'ler gibi sırası gelince ayrı bir haritaya geçtiğin ve 2-5 arası oyuncu ile karşılıklı maç yaptığın bir oyun şekli. Öncelikle takım oluşturmak gerekli, 2-3 ve 5 kişilik takımlar oluyor. Takım olarak oynayıp sezonlarda birinci olmaya çalışıyorsun, ya da en azından belli bir arena rating'e ulaşıp üst seviye setleri almaya çalışıyorsun.
    Şurada WotLK için arena sistemini anlatan bir yazı var:
    http://wowwiki.wikia.com/wiki/Arena_PvP_system

5- Bir kere 80 hariç şöyledir: 10-19, 20-29, 30-39 ... 70-79. 80 oyun sonu olduğundan sadece 80'ler arası yapılır.
    Gördüğün gibi BG için iyi lvl hep 9'lu olanlar. O yüzden 19 twink, 69 twink, 79 twink gibi lvl'larda özel karakterler yapılır. 19'un en önemli özelliği henüz binek alamaman, doğal olarak hunter, druid ve shaman'ın hız avantajı oluyor. Özel bir lvl'dır ve en kolay maç sırası gelen lvl'dır.
    20-60 arasında sıra gelmesi biraz şansına kalmış bir şey. 60'dan sonra özellikle 70'den sonra çok daha kolay sıra gelecektir.

6- Yok, aynı bineği 80 dahil kullanabilirsin.
    TBC (60-70) sonrası bir de WotLK ek paketi için soğuk hava uçuşu (1000g) diye fazladan para istediği bir olay var.
    Eğer daha önce yaptığın bir 80'in varsa Dalaran'dan bir kitap alıyorsun (1000g) karakterine postayla gönderiyorsun. 68'den başlayarak Northrend'de de uçabiliyorsun.
    Eğer 80'in yoksa 77'ye kadar cold weather flying öğrenemiyorsun. Ata binmeye devam.
    Bunun dışında ilk öğrendiğin uçuş hızı %150'dir. Biliyorsun yürüme hızı 1 olarak kabul ediliyor. Yer binekleri %60 ve %100 daha hızlılar. İlk uçan binek de %150 verir. Daha sonra 70'de %280 hız alabilirsin. Fiyatı 5000 altın. Şimdi bineği aldığın yerden ya da Northrend başlangıç bölgelerinden ve Dalaran'dan öğrenebilirsin. Eğer sana öğreten tarafla (örneğin Ally için Honor Hold) reputation değerin yüksekse ona göre indirim alırsın. Friendly'de 4750, Exalted'da 4000 altın.

7- Mage'den en çok istenen şey portaldır. Mage açarken bunu bilerek seçmelisin.
    20'de oynadığın tarafın (Ally/Horde) 4 şehrine teleport yapmayı öğreniyorsun. Yani sadece kendini taşıyorsun. 40'dan başlayarak seninle aynı partide olanlar için portal açabiliyorsun.
    35'de 4 şehre teleport yanına Horde için Stonard:
    http://wowwiki.wikia.com/wiki/Stonard
    Ally için Theramore Isle:
    http://wowwiki.wikia.com/wiki/Theramore_Isle
    diye 2 yer daha öğrenebiliyorsun.
    40'da bunlarında portal'ı sana açılıyor.
    60'da Shattrath City, galiba 72 ya da 74'de de Dalaran portal'ı açılıyor. (tam emin değilim)

Bu portallları (ve teleport'u) şehirlerde mage trainer'ın yakınında duran portal trainer öğretiyor. Bu yüzdfen tüm şehirlere tek tek gitmen gerekli.

Ek olarak teleport/portal için reagent gerekiyor. Minimap'de tracking (izlemek) için bir ikon var, biliyorsundur. Oradan reagent'ı seçersen genelde şehirlerde Auction House'un yakınında olurlar ya da bazen gezinirler, minimap'de yerini kolayca bulabilirsin.

Guild konusunda eski mesajlara bakarsan bir kaç tane Türk guildi vardı. Ben şu an Lordeareon'da oynadığımdan kimler aktif bilemiyorum.

3. Benim için değerli bilgiler oldu bunlar, teşekkür ederim.

4. Benim için değerli bilgiler oldu bunlar, teşekkür ederim.
    Turks isimli Horde guildi mevcut. Oyun içinde Who yazan kısıma turks yazarsan cıkan kişilere /w gönder. Yardımcı olurlar