1. Neden wotlk ?

Kac page öncesi wotlk yep yeni mop varken herkez niye wotlk ta ? yıllarca oynamıs biri olarak oyuna geri dönüyorum ama wotlk cok eski geliyor içime sinmiyor ama mop a bakıyorum wotlk un 10 da 1 i oyuncu var . muhtemelen arena bostur fazla raid yoktur ne yapıcam simdi ben :)

2. Çünkü World of Warcraft'ın en iyi sürümleri TBC ile Wotlk sürümleri. Geri kalan tamamiyle fun server ayarında saçmalıktan öteye gitmedi millete. Yüzbinlerce insan oyunu bıraktı retail'de cataclysm ve pandarian sürümleri gelince. Bir de warmane'de en sorunsuz realmler wotlk realmleri. Bu da 2. bir sebep oyuncu sayısını etkileyen.

3. mop denedik biz 4-5 kişi fakat gercekten player sayısından dolayı ne raid donuyor nede arena indir bindir battlegrounddan başka bir durum yok onun icin warmanede ve diğer fun serverlerde en iyisi wotlk

4. Bende wotlk hayranıyım hikayesi olsun raidleri olsun ama Mopun mekanikleri beni cezbediyor. Daha MoP tamamen scriptlenmedi. Ama achievement seven biri ve akıcı pvp (mobility yüksek, hayatda kalma becerisi yüksek) tercih ediyorum. Aşşağıda Mop ve Wotlk farklarını yazıcam:

1) Wotlk klasik W3 hikayesi - MoP yeni bir hikaye (Warcraft 3 oynayan zaten wotlkde olan bitenden haberdardır, Anime-Asya motifleri seven, yeni şeyler keşfetmek isteyen MoP tercih eder)

2) Wotlkde sınırlı sayıda binek ve achievement varken, Mop da bu alan daha geniştir.

3) Wotlk talent ağcı kendine özgüdür karakterini kişiselleşiriyorsun, Mopda sadece belirli seçenekler doğrultusunda hareket etmek zorundasın.

4) Wotlk PvPsi itemsizlere sıkıcı gelir tek yer durursun. PvP gear dizmek zordur. Çoğu kişi açığı kapatmak için PvE gearla girer. Ama item tamamlanınca PvE çoklu seçenek olur ve pve trinketleri daha populer tercih olur. Mopda PvP daha akıcıdır. Başlarda gene dayak yersin ama tek yemezsin. Her karakterin bir kaçma özelliği var. Item dizmeye gelince hiç bir zorluk gerektirmez.

5) Wotlk raidleri classların kendine özgün olmaları dolayısıyla zevklidir. Şamanların totemleri, Paladinlerin buffları falan derken sürekli ''LF only Pri'' gibi yazılar görürsün. Mopda oyle bişey yok. Her karakter her şeyi yapıyor. Raidlerde özellikle bir class aramıyorlar. Wotlk raidleri taktik (Bir lider öncülüğünde) isterken, MoP raidleri takım çalışması (Bireysel tecrübe) gerektiriyor.

6) Wotlk görevleri biraz sıradan. Kesme biçme toplama falan filan. Çok az diyaloglu görevler var. Mopda Pandaria daha tamamen scriptlenmedi fakat görevler daha aktif. Bol diyaloglar eşliğinde Sana bir hikaye anlatıyor. Wotlk daily görevleri tek bir yere bağlı. Mopda her yerde olduğundan dolayı seni daily kölesi yapmak zorunda.

Aklıma gelenler bunlar. Ben MoP diyorum. Pandalar var diye iğrenmiyorum. PvPsi, PvEsi, Mountlar gibi gibi şeyler bana daha çok cazip geliyor.