1. 80 Lwl 'den Sonra Ne yapıcam ? ( Mage )

Arkadaşlar oyuna bu ay başladım questleri falan yaptık falan 80' olduk ama sonrasında ne yapıcam bi fikrim yok. Mesela guildden Fos Pos gir diyenler var fakat ''GS'' düşük olduğu için almıyolar. Kısacası nasıl gear kasabilirim nerde kasabilirim 80'den sonra ne yapabilirim. Mageyim bide gelen tek atıyo giden tek atıyor. Teşekkürler ..!

2. Dungeon, raid vs. ile alakam yok. O yüzden ezbere yazacağım ama bildiğim kadarıyla gear toplama sıralaması söyle: Normal dungeon farm - (gs yeterli olunca) Heroic dungeon farm - (yine gs yeterli olunca) Raid farm. Atlas loot addondan hangi dungeonda sana göre hangi item var bakabilir, ona göre runlara katılabilirsin.

Pvp yapacaksan her class'ın crafted pvp baslangıc seti var. Ya AHdan alırsın ya da tailoringle kendin yaparsın onları da.

Edit: Meraktan forumlara baktım. Önce "Argent Crusade", "Kirin Tor", "Knights of the Ebon Blade", "The Wyrmrest Accord" gibi factionlarla Exalted olmayı, AHdan ucuza purple item tırtıklamayı, 3k gs yapınca FoS'a başlamayı, FoS ile PoS ve HoR açılınca BiS tamamlayana kadar (4k gs) buraları farmlamayı tavsiye ediyorlar. Sonrası heroic, raid vs.vs.

Niye pve'den nefret ettiğimi hatırladım... Evet...
    Edited: September 8, 2018

3. Arkadaşlar oyuna bu ay başladım questleri falan yaptık falan 80' olduk ama sonrasında ne yapıcam bi fikrim yok. Mesela guildden Fos Pos gir diyenler var fakat ''GS'' düşük olduğu için almıyolar. Kısacası nasıl gear kasabilirim nerde kasabilirim 80'den sonra ne yapabilirim. Mageyim bide gelen tek atıyo giden tek atıyor. Teşekkürler ..!
    80 levele kadar ilerlemek tamamiyle başlangıç, asıl oyun 80 lvl den sonra başlıyor. Ayrıca fos/pos yapman yada yaptıracak birilerini bulman gear kasman açısından en iyi yol. Şayet 200 lvl item droplayan heroic dungeonlar senin için tamamiyle zaman kaybı. İtem kasmanın diğer yolu da karakterinde 1000 achievement point varsa, her gün daily olarak website üzerinden vote yap. Biriken puanlarla güzel itemlar çekebilirsin, 239 lvl silah, trinket, finger vs.. Bazı Türk guildleri vardır mesela Fos/Pos için 5k+ gs arayan, toc10 icin 5.5k+ yada icc10 normal raid için icin 5.8k+ gs arayan. Şiddetle tavsiyem bu guildlerden uzak durman fark etmez Türk yada EU guildi, eğer bu şartlar isteniyorsa o guild tamamiyle ahmaklar sürüsünden ibaret bir guilddir ve sana hiç bir faydası olmaz. Zaten sağlam guildler kendi guild üyelerini 3-4 tane sağlam dps ile item farmlatan guildlerdir ki onlardan birini bulman, daha iyidir. PvP oynayacaksan eğer Frost talent ile oyna derim en azından yaşama şansın daha fazladır. ama HP 15k+ diye tahmin ediyorum ki 78 level cloth set ile daha fazla HP olamaz, zamanla honor point kastıkça da gear kasabilirsin mesela Vendorlardan Wrathfull offset parçaları çekersin, dayanıklılığın artar. Ama PvE oynayan biriysen vote kasmaktan yada seni farmlayacak iyi insanlardan oluşan bir guilde girmenden başka şansın yok. Kolay gelsin.

4. Arkadaşlar çok teşekkür ederim yardımcı oldunuz ama bu tarz fos-pos'a Gs düşük almıyolar TR Guildde bile alan yok herneyse dediklerinizi araştırıcam. Sadece quest yaptığım için bazı şeyleri yeni yeni öğreniyorum ama dedikleriniz beni ileriye taşıyabilir Çok Teşekkürler.. !

Ayrıca setler falan hiçbir fikrim yok Knight'ın gözünü seveyim :P

Ayrıca arkadaşın saydığı ''Argent Crusade - Kirin Tor '' vs nasıl girebilirim gen ''I'' ise ı 'da yok oyy oy :)
    Edited: September 9, 2018

5. Ben yine forumların yalancısıyım:)

Diyorlar ki Argent Crusade reputation için bu factioın questlerini yapman gerekiyor. Questler Zul Drak ve Icecrown'da. Belli bir quest chaini tamamlarsan AC'in Zul Drak'ta daily questleri de açılıyor.

Knights of the Ebon Blade - https://www.wowhead.com/quest=12887/...-fun-and-games Reputation farm bu quest ile başlıyormuş. Quest line'ı dailyler açılana dek devam edin deniyor.

Wyrmrest Accord - https://www.wowhead.com/quest=12447/...n-dragonshrine Bu questle başlamalıymışsın. Buna da dailyler açılana kadar devam.

Kirin Tor - Questleri + Heroic farmlamaca + Cooking ve Fishing dailyleri

Ayrıca bu factionların dungeonlarını factiona ait tabardı alıp yaparsan daha fazla reputation topluyormuşsun.

Ya bırakkk pve de neymişşş.. Can mı dayanır bunlarla sittin sene uğraşmaya ya :)) LegendRauf'un dediği gibi sana gereken dungeonları yaptıracak bir guildin yoksa questlerle para yap. Pvp başlangıç setini çek AHdan. Bir kaç sağlam item getirecek puan toplayana kadar AV ve IoC bglerinde kalabalığın arasında dolan. Sonra ak diğer bglere. Pvpci ol sen gel boşver :))

6. Argent tamamladım tabarı aldım onda okeyim dierlerini attığın çok iyi oldu usta :) ayrıca şu ; ; Pvp başlangıç setini çek AHdan. Bir kaç sağlam item getirecek puan toplayana kadar AV ve IoC bglerinde kalabalığın arasında dolan. Sonra ak diğer bglere. Pvpci ol sen gel boşver :))

Bu kısmı pek anlayamadım mesela AV ve Loc hiç bilmem araştırıyorum adam gibi bişe bulamadım. Ama genede çok teşekkürler sana..

Usta bide bu dungeonların heroci ne oluyo ben giremiomuyum ?

7. Rica ederim.

Pvp beginner set için: AH'da cloth level78 mavi gearlara bir bak. Cloth setin ismini bilmiyorum ama pvp beginner setteki itemlar resilience veriyor. Toplam 8 parça. Plate setteki tek item 250g civarıydı, yani seti alacaksan yaklaşık 2k goldu gözden çıkar.

AV: Alterac Valley battleground. IoC: Isle of Conquest battleground. Bunlar 40ar ya da 25er (hangisi unuttum) kişilik takımlardan oluşan pvp battlegroundları. Dungeon değil. Harita çok büyük + ortalık kalabalıktan curcuna + kazandığında en yüksek honor pointi verdiğinden, üstün başın sağlam değilken sağlam honor farmlayabileceğin battlelar (bilene not hayır leecher değilimm! :)) ) Bu battlelarda kalabalıkla takıl, kalabalık neredeyse sen de arada karış. Böylece 1v1 sana dalmaları ihtimali azalır.

Dediğim gibi factionın kazandığında buralardan sağlam honor point gelecek. Kaybetsen de yine de diğer battlegroundlardan daha fazla point geliyor. Pvp üst baş Orgrimmar (Stormwind mi? O da neymiş?? For da Horde!) ve Dalaran'da satılıyor bu pointlerle. Bir kaç sağlam item aldıktan sonra hangi battleı istiyosan eğlencene bak.

Neyi bilip bilmediğini malesef bilmediğimden şunu da yazayım. Oyunda iken H'ye basarsan battlegroundların listesi çıkar, oradan dilediğine ya da random gelen bir battlegrounda katılabilirsin. C'ye basıp altta Currencyi seçersen de kaç honor pointinin olduğunu görebilirsin.

8. ne güzel anlatmışsın hocam öyle 80lwl'den sonra iş bulamayanlar şurdan yararlanır. Minnetarım sana :)

Ogrimmar yada Dalaran'ın neresinde oluyo nerde alabilirim hocam =)
    Edited: September 9, 2018

9. Benim sana önereceklerim şunlar, insanların seni kasmalarını bekleme fos/pos vesaire için, hem insanlar önce senin emek vermeni görmek ister yüksek raidlerde yardımcı olmak için hem de düşük ihtimalde orsa ileride saçma sapan onu biz kastık gibi saçma muhabbetlerin içinde bulursun kendini. 80 olduktan sonra benim izlediğim yol şu oluyor her zaman.

-Faction görevlerini yapıp exalted olmak ve satıcılarından alabileceğim uygun eşyaları almak
    -Factionlardan gelen altınla cold weather flying i açmak
    -Ebon Blade görev zincirini satıcısı açılana kadar bitirmek

Bu noktada oyunun en sıkıcı kısmı olan fos/pos farm olayı başlıyor, yapacağın şey ya bir gruba girmeye çalışmak globalden veya zindanın önünden yada kendin kurman grubu.

-fos/pos dan alabileceğin eşyaları topla
    -emblemlerle t9 un 4 parçasını al
    -emblemlerle alabileceğin offsetleri tamamla
    -fos/pos hc gir hergün
    -toc5 normal farmla trinketin için
    -PvP yapmak istiyorsan, fos/pos farma devam et, büyük ihtimal bu noktada rhc açılmış olucak, rhc farm yap bu sefer ve kazandığın emblemlerle pantalon harici furious ana seti satıcıdan al
    -furious ana setini alana kadar bg girme (ağır küfür yersin, birkaç kişi daha öyle girerse oyunu sürekli kaybedersiniz ıvır zıvır.)

not: bg istisnası wintergrasp savaşları oluyor 2.5 saatte bir, hiçbirini kaçırma eşyan dahi olmasa. Ayrıca kuşu açtıktan sonra wintergraspın yenilenen görevleri var onları her fırsatta bitir, daha hızlı PvP eşyalarını tamamlamanı sağlar, birkaç günde bir açılıyor ve her seferinde 20k honor veriyor tüm görevlerin toplamı

Buraya kadar dayanabildiysen gerisi basit. toc10/25 girmeye başla, icc10 alt run kovala. Kendine ucuz gem al ah den enchanta paran yetmese bile +12+14 lük. Sınıf rehberlerini araştır, rotasyonunu geliştir.

10. Teşekkür ederim senin çizdiğin yolda ;

-Faction görevlerini yapıp exalted olmak ve satıcılarından alabileceğim uygun eşyaları almak
    -Factionlardan gelen altınla cold weather flying i açmak
    -Ebon Blade görev zincirini satıcısı açılana kadar bitirmek

yukarda arkadaşda anlatmış ama bu ebon blade hakkında ufak bi fikrim yok nedir nasıl yapıcam faction nedir onu bile bilmem oyuna yeni başladım kavramları pek bilmiyorum ama FOS şuan location'da pt buluyorum ara sıra o olurmu

11. Faction, oyundaki belli başlı büyük gruplar demek. Mesela Horde bir faction, Alliance farklı bir faction. Bunlar gerçek oyuncular + npclerden (oyunun atadığı sanal karakterler diyelim) oluşuyor. Argent Crusade, Kn. of Ebon Blade gibi factionlar ise sırf npc. Yani sana quest veren tiplemeler. Hemen her factionın questlerini yaptıkça, dungeonlarına girdikçe onlar ile olan reputation (itibar) puanın artar. Buna göre de factionın quartermaster denen satıcısından rep. puanına göre artan kalitede ödüller satın alabilirsin.

Bak mesela Kn. of Ebon Bladein quartermasterının linkini yolluyorum. Buradan bulunduğu yeri ve sattığı şeyleri, o sattıklarını hangi rep. statüsüne göre (friendly mi istiyor, honored mi vs.vs.) verdiğini kontrol edebilirsin (Yalnız yanılmıyorsam bulunduğu yer, questlerini tamamlayarak açılıyordu). https://www.wowhead.com/npc=32538/duchess-mynx Bir de bu link oyunun son haline göre yenilenmiş mi bilmiyorum. Bir önfikir verecek olsa da, en güzeli questler sayesinde o npc'yi bulup itemlara oyun içinde bakman.

Daha önce yazdığım her factionın böyle sattığı itemlar var. Quartermasterlarının yeri için müracaat google ya da wowhead.com :)

Son olarak, daha önceki mesajımdaki linke tıklarsan Kn. of Ebon Blade'in başlangıç questinin hangisi olduğunu görebilirsin. İngilizce yoksa da o linkte video ile de anlatılmış.

12. evet tıkladım doğruya doğru az baktım belki ileride anlıycam ama pek anlayamıyorum şuan. Fakat Fos-pos sonra dediğiniz BAttleground falan oyuna bi heycan getirdi yani sıkılıyodum aynı şeyleri yapmakdan söylediklerinizi yapmaya başladım başlayalı çok zevk alıyorum :) bu arada GS birden fırladı fos-pos honor pointle : 3700 oldu :) :)