1. May 1, 2018  

World of Warcraft Dünyasına Girmek İstiyorum

selamın aleyküm herkese iyi oyunlar iyi forumlar diliyorum.
    daha öncesinde hiç world of warcraft tecrübem olmadı ancak çoğu arkadaşım mmorpg olarak bana bu oyunu tavsiye ediyor.
    world of warcraft evrenine aşina değilim. yaklaşık olarak 3-4 senedir hearthstone oyuncusuyum, aktif olarak 4-5 aydır da heroes of the storm oynuyorum.
    world of warcraft'a sıfırdan başlamak, hikayeyi anlamak, oyunu oynarken de bir sözlük kullanarak
    ingilizcemi geliştirmek istiyorum.
    çıkan paketler, evrene aşina olmadığım için kafamı karıştırıyor ve oyuna nereden, nasıl başlayacağımı bilmiyorum.
    mmorpg kültürünü seviyorum. çok fazla free to play mmorpg tecrübem oldu. yaşım 23. moba oyunlar çok çabuk sıkıyor.
    evrene bir karakter yaratıp girmek istiyorum ancak aklıma takılan bi' kaç soru var.

paketlerin sırası nasıl, ben her paket değiştirdiğimde, karakterim sıfırlanacak mı?
    oyunun içinde kaybolmak istemiyorum. görevler beni sürekli ileriye taşıyacak mı?
    günde yaklaşık olarak 4-5 saat oyuna vakit ayırmayı düşünüyorum. yeterli olur mu?
    oyunun içinde, mevcut itemler, questler, ingilizcem çok iyi olmadığı için beni çok fazla zorlar mı?(aynı zamanda bu oyunu ingilizcemi geliştirmek için oynayacağım)
    bilgisayarım eski. vaio i3 2.20 ghz 4 gb ram geforce 410m ekran kartım var. sıkıntı yaşar mıyım?
    oyunda tek kalsam bile, hiçbir oyuncu olmasa bile, ki bunun mümkün olacağını sanmıyorum, oyunda ilerleme sağlayabilir miyim tek başıma?
    evet, online oyun oynuyorum ama tek başıma oynamayı seviyorum ya da sadece 1 arkadaşım ile. raidlerin oyunda çok önemli olduğunu düşünüyorum herhalde öyledir, ben sadece görevleri yaparak, exp kasarak, item toplarak, çok fazla insanla iletişim halinde olmayarak, bu oyundan gerçekten keyif alır mıyım?

dediğim gibi, evrene en başından başlayarak, detayları kaçırmayarak, günde 4-5 saatimi vererek bu oyunu oynamak istiyorum. tecrübeli arkadaşlardan tavsiye istiyorum. iyi forumlar, iyi oyunlar.

2. May 1, 2018  
    Orijinal wowda paket her değiştiğinde karakterin aynı kalır. Sadece daha yüksel levellere, fazla haritaya daha fazla iteme ulaşabilirsin. Ama burası Private Server olduğu için her paketteki karakterin ayrı olur.

Yine burası private server olduğu için çoğu serverda görevler normalin 5 katı 7 katı exp verir. Görevlerin %90'ı tamamen son levele ulaşmak için yapılır. Yani görev odaklı düşünme hiç.

Questler falan seni zorlamaz. Çünkü Türk guildinde olacaksın. Muhakkak yardım ederler. Ama item meselesi diğer oyunlar gibi değil. İtemin zorluk meselesi tamamen sabırla bağlantılı. Full item olmak uzun bir süreç. Çünkü her raide aynı karakterle haftada 1 kez girebilirsin. Her hafta girdiğin raidlerde de %100 başarı olamayacağı için ve ya hadi oldu diyelim; bu sefer de aynı itemi senden başkaları da isteyeceğinden ara sıra beklemen gerekecek.

Bilgisayarın burdaki güncellemeleri oynatır. Belki bazı fightlarda kısmi fps düşüklüğü yaşayabilirsin ama oynatır.

Tek başına bu oyunda yapabileceklerin kısıtlı. Sıkılırsın bir süre sonra. Görev yapmak, exp kasmak 2 3 günlük mesele. Onlar çabucak bitecek. İtemi raid yapmadan toplayamazsın zaten ki raidler de bu oyunu oyun yapan şeyler. Bossların kendilerine has skillerinin olması, 25 kişinin koordine hareket etmesi ve ya edememesi oyunu en eğlenceli kılan şeyler zaten.

Warmane içinde gerek kalabalıklık gerek içindeki Türk sayısına göre oynanabilecek 2 tane server var.
    1)The Burning Crusade (Outland)
    2)Wrath of Lich King (Icecrown)
    Bu serverların nüfusu zaten sitede yazıyor. Oyuncuya kolaylık sağlaması açısından Lich King güncellemesi başlangıç için daha mantıklı olabilir.

3. May 2, 2018  
    peki lich king(icecrown) patchi öncesinde hangi patchler çıktı? direkt olarak hiçbir şey bilmeden, icecrown da oyuna başlamak ne kadar sağlıklı olur? bu arada vakit ayırıp cevap verdiğin için çok teşekkür ederim.

4. May 2, 2018  
    peki lich king(icecrown) patchi öncesinde hangi patchler çıktı? direkt olarak hiçbir şey bilmeden, icecrown da oyuna başlamak ne kadar sağlıklı olur? bu arada vakit ayırıp cevap verdiğin için çok teşekkür ederim.
    Geyik güzelce açıklamış ama ben bir-iki ekleme yapayım.

Geçen haftalarda şu mesajda Warmane'in neleri oynattığını özetle anlatmıştım:
    http://forum.warmane.com/showthread.php?t=382489

Yine de ilk sorularına yanıt yazayım.
    WoW'da 1'den oyuna başlayıp yaratık kestikçe ve görev yaptıkça derece (lvl) atlarsın. Temelde o an oynanan sürüm numarasının en yüksek derecesi kaçsa (örn Icecrown 3.3.5 = 80 lvl) ona ulaşmaya çalışırsın. Oyun asıl olarak o anda başlar. O paketin her tür Raid-Dungeon (PvE) ve Battleground-Arena (PvP) yollarını oynayarak karakterinin üstünü daha iyi yapmaya çalışır, server içinde birinci olmaya uğraşırsın.

Geyik'in önerdiği gibi Icecrown'da başlaman daha iyi olur, oradan bıkar ya da daha zorunu oynamak istiyorum dersen x1 olan Lordareon veya TBC Outland'a geçersin.

Çünkü paket eskidikçe oyun zorlaşıyor. WoW ilk çıktığında (Vanilla WoW) 1'den 40'a kadar her yere koşarak gidiyordun, 40'da %60 hızla giden bineği 100 altın gibi fiyata alıyor, oyun sonu 60'da %100 hızlı giden için 1000 altın gerekiyor.
    Warmane'de oynanan TBC'de bu ilk binek 30 lvl'a düşüyor, fiyat 50g civarı, %100 hızındaki yine 60 lvl, TBC'ye özel Outland'da uçan bineğin ilki (%60 hızında) 1000 altın, 70 lvl'da %280 hızındaki 5000 altın.
    Wrath of the Lich King'de (LK) bunlar 20/40/60/70/80 lvl diye çok daha mantıklı derecelere çekildi, fiyatlar aşırı düşürüldü, bineklerin hızları yükseltildi.

Oyunda da bir sürü zorlayan özellik çıkartıldı basitleştirildi. O bakımdan LK en kolay ve en dengeli pakettir.

Daha sonra gelen Catalysm'de oyundaki o güzel haritayı uçan bineğe açacağız diye rezil ettiler, oyun çok basitleştirildi. 1 karakterine aldığın bineği diğer tüm karakterlerine kullanabilir hale geldin. Ki bu oyunu oynatan ana amaçlardan biriydi, yani günlerce haftalarca aynı dungeon'a girip zorlukla düşen bir binek az kişide oluyor ve bir başarı sayılıyordu, oysa herkes kolayca alabilir olunca, herkeste parıltılı binekler olunca değersizleşiyor. Bu nedenlerle insanlar zor olan ama zaman harcayarak keyif alarak oynayacakları eski olanlara dönüyorlar.

İlk mesajındaki sorulara kısa kısa da ben yazayım:

Paket sırası için link verdiğim mesaja bak.

Private server'larda hangi paketi oynatıyoruz diyorsa orada durur. Server'ın başına bir şey gelmedikçe sıfırlanmaz, değişmez. Ama sen LK'den bıktım TBC'ye geçmek istiyorum dersen orada 1'den yeni karakter açarsın.

Görevler senin o andaki derecene göre renklerle gösterilir, her zaman kırmızı/turuncu ve sarı renkteki görevleri yapmaya çalış. Karakterinin o andaki derecesine göre belirlenir bu. Keseceğin yaratıklar 2 ila 8 lvl arasında yüksekse kırmızı/turuncu tonlarda gözükür yani zordur, 2 lvl alt ve üst olanlar sarıdır, 2 ve 8 lvl aşağısındakiler yeşil gözükür yaklaşık yarı XP alırsın, gri gözüküyorsa çok az XP ve yazdığı hediye için yapılır.
    Oyun için Quest Helper gibi add-on'lar kullan ya da burada forumda ve internette Leveling Guide'lara bakarak hengi derecede hangi haritalara gitmen gerektiğini öğren. Merak edersen ben anlatabilirim, ama dediğim yollarla da öğrenebilirsin.

4-5 saat epey çok, okuyan/çalışan kişiler genelde Cumartesi Pazar dışında o kadar zaman bulamıyorlar, hızlıca yükselir, en çok 2 haftaya 80 olursun.

Her paketin belli item/stats mantığı vardır, Türkçe kaynaklardan, forumdan bunları okuyup öğren. Sonra dil bilmen gerekmez bakınca anlarsın. Quest için yukarda yazdığım yolu kullan.

Bilgisayarının sadece ekran kartı giriş seviyesi, yoksa güzel ve MoP için bile gayet yeterli. Sadece LK'de Dalaran gibi bin kişinin toplandığı yerlerde biraz FPS düşüşü olur, biraz ayarları kısarsın düzelir.

Tek başına da sağlarsın. Ayrıca oyun içinde (LK) 10'dan başlayarak Battlground ve 15'den başlayarak Dungeon'lara gireceksin, Dungeon'larda biraz millet ne diyor anlaman için İngilizce gerekir diğerlerinde herkes senin gibidir. Yani bir guildin olmadan bile zorlanmadan 80 olabilirsin.

Dediğin gibi 80 olabilirsin, 80'de Raid'lere girmek için mecburen bir guilde katılman gerekecek. En azından istediğin üst baş/item'ı sorunsuz almak istiyorsan bu şart olacak.

WoW çok bağlayıcı bir oyun, ben 2008'den beri oynuyorum mesala, 2011'den beri de buradayım. En son Medivh'i kapattıkları için yetişmiş karakterim olmayan server kalmadı, o da ilgimi biraz azalttı buraya ama yukarıda anlattığım yollar dışında bir çok farklı noktadan hoşlanman keyif alman mümkün. Genelde bir kez başladığında ömür boyu vazgeçemiyorsun.

5. May 2, 2018  
    yeterince açıklayıcı oldu teşekkür ederim icecrown clientini indiriyorum şu an %55 lerde.
    kendi iş yerimde ailemle birlikte çalıştığım ve sürekli bilgisayar başında olduğum için(emlak danışmanlığı yapıyorum) vaktim bol. forumun teması çok hoşuma gitti. uzun zamandır bu oyuna başlamadığım için bir eksiklik hissediyordum umarım bağlantıda sorun yaşamayız:)) dediğiniz gibi olur bende uzun süre burada oynamak güzel vakit geçirmek isterim.
    forumdan ve kaynaklardan araştırmalar yapıyorum göz atıyorum takıldığım çözemediğim yerler olursa özel mesaj yoluyla ulaşım sağlarım çok teşekkürler vakit ayırıp cevap verdiğiniz için.

6. May 2, 2018  
    yeterince açıklayıcı oldu teşekkür ederim icecrown clientini indiriyorum şu an %55 lerde.
    kendi iş yerimde ailemle birlikte çalıştığım ve sürekli bilgisayar başında olduğum için(emlak danışmanlığı yapıyorum) vaktim bol. forumun teması çok hoşuma gitti. uzun zamandır bu oyuna başlamadığım için bir eksiklik hissediyordum umarım bağlantıda sorun yaşamayız:)) dediğiniz gibi olur bende uzun süre burada oynamak güzel vakit geçirmek isterim.
    forumdan ve kaynaklardan araştırmalar yapıyorum göz atıyorum takıldığım çözemediğim yerler olursa özel mesaj yoluyla ulaşım sağlarım çok teşekkürler vakit ayırıp cevap verdiğiniz için.
    Gelmiş geçmiş en iyi MMORPG oyuna başlıyorsun şimdiden başarılar ve iyi eğlenceler...

7. May 5, 2018  
    Yunus selam. Gerci icecrown clientini indirmeye baslamissin fakat seni Outlande daver etmek isteriz. Burda Anatolia isminde bi guildimiz var. Surekli birbirimizle yardimlasiyoruz. Yeni gelen arkadaslarin gelisimlerini yakindan takip edip, onlarin raide hazirlanmasini kolaylastiriyoruz. Icecrown serverinda da guzel turk guildleri var.

Eger tbc patchini denemek istersen ve saygin bir ortamda yer almak istiyorsan burayi da degerlendirebilirsin.

Iyi eglenceler.

8. May 5, 2018  
    Yunus selam. Gerci icecrown clientini indirmeye baslamissin fakat seni Outlande daver etmek isteriz. Burda Anatolia isminde bi guildimiz var. Surekli birbirimizle yardimlasiyoruz. Yeni gelen arkadaslarin gelisimlerini yakindan takip edip, onlarin raide hazirlanmasini kolaylastiriyoruz. Icecrown serverinda da guzel turk guildleri var.

Eger tbc patchini denemek istersen ve saygin bir ortamda yer almak istiyorsan burayi da degerlendirebilirsin.

Iyi eglenceler.
    aslında çok güzel olur, çok sevinirim. mevcut oynadığınız server farklı bir client mi istiyor? indirdiğim clientin içerisinde 3 adet server var 1 isi pvp olmak üzere. serverın kolay olmaması, zor olması ve bir guild içerisinde yardımlaşa oynamak, istediğim zaman oyun içerisinde soru sorabileceğim arkadaşların olması benim için çok güzel olur. ben arkada görev bırakmayarak, görevleri yaparak ilerlemek istiyorum aslında oyun içerisinde 20 lvl orc bi' warrior kasmıştım ama icecrown da 20 lvl a gelmek zaten çok kolay anladığım kadarıyla. o yüzden daha zor bi' serverda uzun süre oynamak isterim.
    Edited: May 6, 2018

9. May 6, 2018  
    tabii o farkli patch oluyor. 2.4.3 outland clientini indirebilirsin. hesap actiktan sonra oyun icinde Anatolia uyelerine veya Mesekalkani na wisp atarsan seni guilde alabiliriz.

su anda uye sayimiz 70in uzerine cikti. aktif online sayimiz 15+

10. May 6, 2018  
    tabii o farkli patch oluyor. 2.4.3 outland clientini indirebilirsin. hesap actiktan sonra oyun icinde Anatolia uyelerine veya Mesekalkani na wisp atarsan seni guilde alabiliriz.

su anda uye sayimiz 70in uzerine cikti. aktif online sayimiz 15+
    clientin linkini atabilir misin 2.4.3 clienti olarak bulamıyorum site üzerinde.

11. May 6, 2018  
    clientin linkini atabilir misin 2.4.3 clienti olarak bulamıyorum site üzerinde.
    The Burning Crusade demek istiyor. Download'dan en üsttekini seç, 6-7 GB arası.

12. May 7, 2018  
    The Burning Crusade demek istiyor. Download'dan en üsttekini seç, 6-7 GB arası.
    çok sağ ol dostum.