1. karakterimde 2 adet ana meslek var birisi blacksmith diğeri de tailoring.ben maden kazıp silah ve zırh üretmek istiyorum bunun için tailoring' i bırakmam lazım ama nasıl bırakçağımnı bilmiyorum malesef ve ek olarak mining' i nereden alacağımı da bilmiyorum.blacksmith şu an 75/1 gözüküyor ben bu skill i nasıl kascam ve mining' i aldıktan sonra kazmayı nereden alıp ilk nerelere gidip farm yapıp neler üretmeliyim bunlar kafama çok takıldı.biliyorum çok şey soruyorum fakat kurcalamama rağmen bulamıyorum.yazdıklarınızı baştan sona kelime kelime okuyorum çok teşekkür ederim size
    Yo, ne münasebet, çok şey sormuyorsun. Neleri eksik anlattığımı, ya da ilk başlayanların nerelerde takıldıklarını öğrenmemi sağlıyor. Sadece eğer sorduğun şeyi daha önce yanıtladıysam, ki yazdığım her kelimeyi yıllar geçse de hatırlarım. O zaman biraz tabi okunmadığını/gözden kaçtığını anlayıp canım sıkılıyor.

1) Dungeon'da öldüğünde eğer healer halen hayattaysa ve senin gibi bekleyenler varsa release (serbest bırak) tuşuna tıklama, bekle. Görmüyorlarsa "ress pls" yaz.
    Tüm grup öldüyse onlarla aynı anda release yap, onların ruhlarını koşarken görürsün, haritanda da gözükürler. Dungeon girişi de ok işaretiyle gösterilir, kapıdan girdin mi tekrar vücuduna kavuşur ve grubun öldüğü yere koşarak gidersiniz. Eğer başkaları da gruptan çıkıp dağılıyorsa o 30 dk cezayı almamak için önce minimap altındaki göz işaretine tıklayıp teleport out seç, sonra logout'la karakter seçme ekranına dön, 5dk bekle ve geri gir. Grup dağılmış olur, 30 dk'da beklemezsin. Bu teleport out olayını sık sık kullan. Mesela bir çok zindanda çatal gibi 2-3 kola ayrılır, bir tarafı temizleyince bütün yolu geri koşmak yerine tele-out/tele-in yapıp başlangıç noktasına geri dönersin. Aklında olsun, birisi tele-out (out/in) yazıyorsa bunu yapmanı kastediyordur.

Ek: Ayrıca eğer gruptan tank gibi zor bulunan bir rol ayrılmadıysa party liderinde tekrar RDF sırasına girme hakkı vardır. Bazıları acemi olduklarından buna tıklamaz, ne yapacaklarını da bilmezler grup dağılır. Sen party leader olduysan RDF ekranını aç, orada devam etmek istiyor musunuz sorusunu göreceksin, evet seç, grup üyelerine tek tek soru gelir, herkes kabul ederse tekrar sıraya girersiniz, çıkanın yerine yeni oyuncu katılır devam edersiniz.

2) Acemi birisi olarak Tailor/BS birlikte kasamazsın. Zaten ben sadece mining kasmayı anlattım, bir ara tüm meslekler için püf noktalarını yazacağım, o zamana kadar başaracağını hiç sanmıyorum.

Eleştiri notu: Meslek kasarken BS/LeatherWorking/Tailoring/JewelCrafting ve Engineering mesleklerinde temel sıkıntı yaptıklarını AH'den satamayacak oluşun. Çünkü eğer püf noktalarını bilmezsen herkesin yaptığı gibi Google'dan "1-450 Tailoring" rehberlerini takip edeceksin, çünkü o rehberler en az malzeme ile sonuca ulaşmayı hedeflerler. Senin gibi yüzlerce kişi de aynı şeyleri yapıp, oluşturduklarını AH'den satmaya kalkınca da fiyatları maliyetinin de altına, çöp seviyesine düşürürler. Hatta ondan da kötüsü, yaptıkları tüm o yeşil zırh parçaları Enchanting mesleğinde kullanılan tozların fiyatlarını da aşağı çeker. Bunda en komik örnek Lvl 25-50 arası Soul Dust, Greater Mystic Essence, Dream Dust, Small Radiant Shard, Small ve Large Brilliant Shard fiyatlarındaki anormal düşüşlerdir. 10-15 yıl önce bunlar çok pahalıya satılan önemli parçalardı, oysa sırf bu herkesin 80 olunca meslek kasma furyası yüzünden kimsenin kullanamayacağı kadar çok aynı lvl aralığında yeşil renkli item veya onları disenchant yaparak elde edilen bu enchanting malzemeleri oluştu. Normalde herkesin 80'e yığılması yüzünden Infinite Dust, Dream Shard, Abyssal Crystal gibi oyun sonu en değerli olması gereken parçaların değerleri yerlerde sürünüyorsa, bunlar da aynı duruma geldiler. O zaman bir mesleğe 5 bin altın harcayıp 450 yaptığında 500 altını bile geri kazanamayacak hale geliyorsun. hele sizin gibi ilk meslek kasanların 100'den yukarı çıkartması mucize oluyor.
    Bu durum da sadece altın satan kişilerin işine yarıyor. Oyuncular AH'den para kazanamazsa tüm satış piyasasını bu altın satanlar ele geçiriyorlar. Aynı kişiler önce oyunculara altın satıyor, sonra AH'de sattıkları şeylerle geri topluyorlar ve tekrar altın satıyorlar. Bu o server'ı zamanla öldürüyor ve oyuncularını kaybedip kapanmasına, Warmane gibi büyük değilse iflas edip kaybolmasına yol açıyor.

3) Öğrendiğin mesleği silmek için klavyeden K tuşuna bas, Tailoring'e tıkla, altta kırmızı stop işareti gibi bir düğme çıkacak, ona tıkla, Unlearn de, siler.
    BS kasmak için madene ihtiyacın var. Paran olursa (az değil 2000-5000 altın arası) AH'den Trade Goods sekmesinden Metal seç, oraya sırayla copper bar, bronze bar, iron bar, silver bar, steel bar, mithril bar, truesilver bar, thorium bar diye yazıp en ucuzlardan alarak ihtiyacın kadar kullanman gerekecek. Ayrıca Rough stone, coarse stone, heavy stone, solid stone, dense stone. Bu yazdıklarım 1'den 300'e çıkmak için lazım olacaklar. Daha sonra 301-350 arası için Outland madenleri, 351-450 arası için de Norhtrend madenleri gerekecek. Gördüğün üzere eğer mining mesleğin olmaz ve bunları hazır almaya kalkarsan en az 2 binle 5 bin altın arası nakit paran olması gerek. Sanırım bi 150-200 lira arasına Warmane'den coins alıp, sonra hesap sayfandan Trade kısmından alabiliyorsun. Altın satanlar da rekabetle fiyatı düşürürler.

4) Sen Warrior olduğundan hatta eğer ileride tank olmak niyetindeysen ilk mining yükseltip, sonra BS'yi yükseltmelisin. Mining'in bonus olarak +stamina verme özelliği vardır. 75'de +3, 150'de +5, sonra +7, +15... diye en son 450'de +60 stamina bonus verecek. BS'nin de yine 410 gibi bilek ve eldivene fazladan 1'er soket açma hakkı olur. Bu soketlere +skill veren gem takılır. BS kendine özel (başkasına yapamaz) bilek ve eldivenlerine +1 soket açabilir, bu da daha güçlü olmasını sağlar.

5) BS'de blacksmith hammer (çekiç) gerekli, şehirlerde nöbetçiler vardır. Mesela Stormwind City Guard yazar, bir şey öğrenmek istiyorsan sağ tıklarsın, haritanda yerini işaretler. Profession Trainer seç, Blacksmith seç, haritanı aç, oraya gidince Trainer'da kitap simgesi gözükür, ilk 1 skill ve sonrakileri bu trainer'larda öğreniyorsun. Onun hemen yanıbaşında da BS vendor vardır. Çekiç satar, kömür satar, fuse diye çeşitli kullanacağın şeyler satar.

Aynı şekilde Mining'de seç, yerini öğren. Genelde ikisi çok yakın olurlar, 10-15 metre mesafe olur en çok.
    Madenci için de 1 tane mining pick (kazma) lazım. Bu çekiç ve kazmayı her zaman çantanda taşıman lazım. En azından kazma "kesinlike" olmalı.
    Mining öğrendiğin zaman Find Minerals diye bir yetenek açılır, ona tıkla ve açık tut ki haritaları gezdikçe madenlerin yerini ve ismini minimap'de sarı yuvarlak olarak göstersin.

http://forum.warmane.com/showthread.php?t=431320
    Başlıkta 6. mesajda mining için neredeyse tüm püf noktalarını hiç kimsenin parayla bile anlatmayacağı şekilde yazdım. Bunları öğrenmek için insanlar gerçek para verirler, değerini bilin.

Orada başta basitçe yazıyorum. Mining trainer iron smelting için 125 skill olmanı şart koşuyor, 125 bölü 5 yapıyorsun = 25 çıkıyor. Bu demek oluyor ki Iron Ore için en az 25 lvl bölgesine gitmen gerek. Bunun için Google'da Youtube'da "mining 1-450" diye rehberler var. harita harita nereye gitmen gerektiğini gösterir.

Gene de çok kısa özetle:
    İlk başta Elwynn Forest, Dun Morogh, Teldrassil gibi 1-10 arası bölgelerde kayalık ve tepelik yerleri, yani genelde haritanın kenar kısımlarını dört dönüp copper (yani bakır) topluyorsun. En az 60 tane toplayınca Goldshire'da BS trainer vardır, öyle yerlerde üzerine gelince Forge (Körük) yazan yerlerin yanında durup spellbook'daki smelting'i açıp create all'a tıklıyorsun. En başta turuncu veya sarı renkte olduğundan her eritme işlemi +1 skill lvl verecektir. Yeşil olunca da ne yapman gerek o başlıkta anlatıyorum.

BS için benzer şekilde Anvil (Örs) yazan şeyin yanında durman gerek, çekiçle vurma hareketi yaparak kılıç ve zırh dövmen için.
    Ama orada püf noktası diye anlatıyorum. Başta hiç copper kullanmadan sadece rough stone kullanarak 60'a kadar çıkabiliyorsun. Orayı dikkatlice 1-2 kez oku.

Herkes İçin Önemli Bir İkaz da:
    Haritada bulduğunuz copper node, tin node denen madenleri kazınca HER ZAMAN içini tümüyle boşaltın ki yerine yenisi çıkabilsin. Bazı kendini bilmez, herkesin "son of a bit..." dediği ş...ler copper alır, taşları orada bırakırlar. O ş...den olmayın, kendinize küfür ettirmeyin. Çantada yer kalmadıysa önce taşları al, imha et, sonra copper al. Ama asla taşı orada bırakma. Yerine tazesinin çıkması için temizlenmesi şarttır.

Mining için bir süre sonra normal çanta yetmez olur. Outland'da Hellfire ve Terokkar'da 20 slot mining bag 10 altına satılır. 40 lvl hızlı ata binebilen duruma geldiysen https://wow.gamepressure.com/map.asp?ID=82 Shattrath City'den çıkıp doğuya doğru anayolları kullanarak en çok 1 kez ölsen de Allerian Stronghold'de satılan yere varabilirsin. Hemen kalenin girişinde ateş başında 3 tane NPC vendor vardır. O an tükenmişse de yarım saat sonra tekrar bak bulursun. Bu çantayı AH'de 30-40 altın gibi fiyattan satanlar olur. Enayiliktir, depozito bedeli çok yüksektir, hemen başkası daha ucuza koyar, hem satamaz, hem bir sürü depozito parası kaybedersin. Asıl mining çantasını 32 slot şeklinde LW mesleği yapar. O da server'a göre 80-250 altın arası fiyatlarla satılır. Başta bu 20 slot olanlar, sonra 1-2 tane 32'lerden zorunlu gerekecek.

Bu çantayı yanında taşıdığında madenler otomatik oraya dolarlar. Çok kolaylık sağlar. AH'de Containers>Mining Bag kısmında bulunur.
    Edited: March 10, 2021

2. Yo, ne münasebet, çok şey sormuyorsun. Neleri eksik anlattığımı, ya da ilk başlayanların nerelerde takıldıklarını öğrenmemi sağlıyor. Sadece eğer sorduğun şeyi daha önce yanıtladıysam, ki yazdığım her kelimeyi yıllar geçse de hatırlarım. O zaman biraz tabi okunmadığını/gözden kaçtığını anlayıp canım sıkılıyor.

1) Dungeon'da öldüğünde eğer healer halen hayattaysa ve senin gibi bekleyenler varsa release (serbest bırak) tuşuna tıklama, bekle. Görmüyorlarsa "ress pls" yaz.
    Tüm grup öldüyse onlarla aynı anda release yap, onların ruhlarını koşarken görürsün, haritanda da gözükürler. Dungeon girişi de ok işaretiyle gösterilir, kapıdan girdin mi tekrar vücuduna kavuşur ve grubun öldüğü yere koşarak gidersiniz. Eğer başkaları da gruptan çıkıp dağılıyorsa o 30 dk cezayı almamak için önce minimap altındaki göz işaretine tıklayıp teleport out seç, sonra logout'la karakter seçme ekranına dön, 5dk bekle ve geri gir. Grup dağılmış olur, 30 dk'da beklemezsin. Bu teleport out olayını sık sık kullan. Mesela bir çok zindanda çatal gibi 2-3 kola ayrılır, bir tarafı temizleyince bütün yolu geri koşmak yerine tele-out/tele-in yapıp başlangıç noktasına geri dönersin. Aklında olsun, birisi tele-out yazıyorsa bunu yapmanı kastediyordur.

Ek: Ayrıca eğer gruptan tank gibi zor bulunan bir rol ayrılmadıysa party liderinde tekrar RDF sırasına girme hakkı vardır. Bazıları acemi olduklarından buna tıklamaz, ne yapacaklarını da bilmezler grup dağılır. Sen party leader olduysan RDF ekranını aç, orada devam etmek istiyor musunuz sorusunu göreceksin, evet seç, grup üyelerine tek tek soru gelir, herkes kabul ederse tekrar sıraya girersiniz, çıkanın yerine yeni oyuncu katılır devam edersiniz.

2) Acemi birisi olarak Tailor/BS birlikte kasamazsın. Zaten ben sadece mining kasmayı anlattım, bir ara tüm meslekler için püf noktalarını yazacağım, o zamana kadar başaracağını hiç sanmıyorum.

Eleştiri notu: Meslek kasarken BS/LeatherWorking/Tailoring/JewelCrafting ve Engineering mesleklerinde temel sıkıntı yaptıklarını AH'den satamayacak oluşun. Çünkü eğer püf noktalarını bilmezsen herkesin yaptığı gibi Google'dan "1-450 Tailoring" rehberlerini takip edeceksin, çünkü o rehberler en az malzeme ile sonuca ulaşmayı hedeflerler. Senin gibi yüzlerce kişi de aynı şeyleri yapıp, oluşturduklarını AH'den satmaya kalkınca da fiyatları maliyetinin de altına, çöp seviyesine düşürürler. Hatta ondan da kötüsü, yaptıkları tüm o yeşil zırh parçaları Enchanting mesleğinde kullanılan tozların fiyatlarını da aşağı çeker. Bunda en komik örnek Lvl 25-50 arası Soul Dust, Greater Mystic Essence, Dream Dust, Small Radiant Shard, Small ve Large Brilliant Shard fiyatlarındaki anormal düşüşlerdir. 10-15 yıl önce bunlar çok pahalıya satılan önemli parçalardı, oysa sırf bu herkesin 80 olunca meslek kasma furyası yüzünden kimsenin kullanamayacağı kadar çok aynı lvl aralığında yeşil renkli item veya onları disenchant yaparak elde edilen bu enchanting malzemeleri oluştu. Normalde herkesin 80'e yığılması yüzünden Infinite Dust, Dream Shard, Abyssal Crystal gibi oyun sonu en değerli olması gereken parçaların değerleri yerlerde sürünüyorsa, bunlar da aynı duruma geldiler. O zaman bir mesleğe 5 bin altın harcayıp 450 yaptığında 500 altını bile geri kazanamayacak hale geliyorsun. hele sizin gibi ilk meslek kasanların 100'den yukarı çıkartması mucize oluyor.
    Bu durum da sadece altın satan kişilerin işine yarıyor. Oyuncular AH'den para kazanamazsa tüm satış piyasasını bu altın satanlar ele geçiriyorlar. Aynı kişiler önce oyunculara altın satıyor, sonra AH'de sattıkları şeylerle geri topluyorlar ve tekrar altın satıyorlar. Bu o server'ı zamanla öldürüyor ve oyuncularını kaybedip kapanmasına, Warmane gibi büyük değilse iflas edip kaybolmasına yol açıyor.

3) Öğrendiğin mesleği silmek için klavyeden K tuşuna bas, Tailoring'e tıkla, altta kırmızı stop işareti gibi bir düğme çıkacak, ona tıkla, Unlearn de, siler.
    BS kasmak için madene ihtiyacın var. Paran olursa (az değil 2000-5000 altın arası) AH'den Trade Goods sekmesinden Metal seç, oraya sırayla copper bar, bronze bar, iron bar, silver bar, steel bar, mithril bar, truesilver bar, thorium bar diye yazıp en ucuzlardan alarak ihtiyacın kadar kullanman gerekecek. Ayrıca Rough stone, coarse stone, heavy stone, solid stone, dense stone. Bu yazdıklarım 1'den 300'e çıkmak için lazım olacaklar. Daha sonra 301-350 arası için Outland madenleri, 351-450 arası için de Norhtrend madenleri gerekecek. Gördüğün üzere eğer mining mesleğin olmaz ve bunları hazır almaya kalkarsan en az 2 binle 5 bin altın arası nakit paran olması gerek. Sanırım bi 150-200 lira arasına Warmane'den coins alıp, sonra hesap sayfandan Trade kısmından alabiliyorsun. Altın satanlar da rekabetle fiyatı düşürürler.

4) Sen Warrior olduğundan hatta eğer ileride tank olmak niyetindeysen ilk mining yükseltip, sonra BS'yi yükseltmelisin. Mining'in bonus olarak +stamina verme özelliği vardır. 75'de +3, 150'de +5, sonra +7, +15... diye en son 450'de +60 stamina bonus verecek. BS'nin de yine 410 gibi bilek ve eldivene fazladan 1'er soket açma hakkı olur. Bu soketlere +skill veren gem takılır. BS kendine özel (başkasına yapamaz) bilek ve eldivenlerine +1 soket açabilir, bu da daha güçlü olmasını sağlar.

5) BS'de blacksmith hammer (çekiç) gerekli, şehirlerde nöbetçiler vardır. Mesela Stormwind City Guard yazar, bir şey öğrenmek istiyorsan sağ tıklarsın, haritanda yerini işaretler. Profession Trainer seç, Blacksmith seç, haritanı aç, oraya gidince Trainer'da kitap simgesi gözükür, ilk 1 skill ve sonrakileri bu trainer'larda öğreniyorsun. Onun hemen yanıbaşında da BS vendor vardır. Çekiç satar, kömür satar, fuse diye çeşitli kullanacağın şeyler satar.

Aynı şekilde Mining'de seç, yerini öğren. Genelde ikisi çok yakın olurlar, 10-15 metre mesafe olur en çok.
    Madenci için de 1 tane mining pick (kazma) lazım. Bu çekiç ve kazmayı her zaman çantanda taşıman lazım. En azından kazma "kesinlike" olmalı.
    Mining öğrendiğin zaman Find Minerals diye bir yetenek açılır, ona tıkla ve açık tut ki haritaları gezdikçe madenlerin yerini ve ismini minimap'de sarı yuvarlak olarak göstersin.

http://forum.warmane.com/showthread.php?t=431320
    Başlıkta 6. mesajda mining için neredeyse tüm püf noktalarını hiç kimsenin parayla bile anlatmayacağı şekilde yazdım. Bunları öğrenmek için insanlar gerçek para verirler, değerini bilin.

Orada başta basitçe yazıyorum. Mining trainer iron smelting için 125 skill olmanı şart koşuyor, 125 bölü 5 yapıyorsun = 25 çıkıyor. Bu demek oluyor ki Iron Ore için en az 25 lvl bölgesine gitmen gerek. Bunun için Google'da Youtube'da "mining 1-450" diye rehberler var. harita harita nereye gitmen gerektiğini gösterir.

Gene de çok kısa özetle:
    İlk başta Elwynn Forest, Dun Morogh, Teldrassil gibi 1-10 arası bölgelerde kayalık ve tepelik yerleri, yani genelde haritanın kenar kısımlarını dört dönüp copper (yani bakır) topluyorsun. En az 60 tane toplayınca Goldshire'da BS trainer vardır, öyle yerlerde üzerine gelince Forge (Körük) yazan yerlerin yanında durup spellbook'daki smelting'i açıp create all'a tıklıyorsun. En başta turuncu veya sarı renkte olduğundan her eritme işlemi +1 skill lvl verecektir. Yeşil olunca da ne yapman gerek o başlıkta anlatıyorum.

BS için benzer şekilde Anvil (Örs) yazan şeyin yanında durman gerek, çekiçle vurma hareketi yaparak kılıç ve zırh dövmen için.
    Ama orada püf noktası diye anlatıyorum. Başta hiç copper kullanmadan sadece rough stone kullanarak 60'a kadar çıkabiliyorsun. Orayı dikkatlice 1-2 kez oku.

Herkes İçin Önemli Bir İkaz da:
    Haritada bulduğunuz copper node, tin node denen madenleri kazınca HER ZAMAN içini tümüyle boşaltın ki yerine yenisi çıkabilsin. Bazı kendini bilmez, herkesin "son of a bit..." dediği ş...ler copper alır, taşları orada bırakırlar. O ş...den olmayın, kendinize küfür ettirmeyin. Çantada yer kalmadıysa önce taşları al, imha et, sonra copper al. Ama asla taşı orada bırakma. Yerine tazesinin çıkması için temizlenmesi şarttır.

Mining için bir süre sonra normal çanta yetmez olur. Outland'da Hellfire ve Terokkar'da 20 slot mining bag 10 altına satılır. 40 lvl hızlı ata binebilen duruma geldiysen https://wow.gamepressure.com/map.asp?ID=82 Shattrath City'den çıkıp doğuya doğru anayolları kullanarak en çok 1 kez ölsen de Allerian Stronghold'de satılan yere varabilirsin. Hemen kalenin girişinde ateş başında 3 tane NPC vendor vardır. O an tükenmişse de yarım saat sonra tekrar bak bulursun. Bu çantayı AH'de 30-40 altın gibi fiyattan satanlar olur. Enayiliktir, depozito bedeli çok yüksektir, hemen başkası daha ucuza koyar, hem satamaz, hem bir sürü depozito parası kaybedersin. Asıl mining çantasını 32 slot şeklinde LW mesleği yapar. O da server'a göre 80-250 altın arası fiyatlarla satılır. Başta bu 20 slot olanlar, sonra 1-2 tane 32'lerden zorunlu gerekecek.

Bu çantayı yanında taşıdığında madenler otomatik oraya dolarlar. Çok kolaylık sağlar. AH'de Containers>Mining Bag kısmında bulunur.
    vallahi çok teşekkür ederim size, çok tatlı ve anlaşılır bir mizacınız var.size bir şey daha sormak isterim ama bu sorcağım soru diğerlerine göre ihtiyaçvari değil de biraz lüks sanırım.herkesin elinde parlayan haşmetli kılıçlar var bu kılıçların düşük levellisi var mıdır acaba bizlerinde ulaşabilceği 40-20 level arası ya da bir itemi upgrade ederek ya da bir şeyler yaparak parlatabilir miyiz bu da çok kafama takılıyor, iyi geceler efendim

3. bir de full arms kasmaya başladım ve ekstra skill barlarını nasıl aktif etcem onu sorcaktım unuttum.ilerde iyi bir çarım olcaksa bu sadece sizin yüzünüzden olcak çok teşekkürler <3

4. bir de full arms kasmaya başladım ve ekstra skill barlarını nasıl aktif etcem onu sorcaktım unuttum.ilerde iyi bir çarım olcaksa bu sadece sizin yüzünüzden olcak çok teşekkürler <3
    "ekstra skill bar" dediğin ekranda alt dışı sağda solda büyü/skill için tıklananlar demek istiyorsun galiba.
    ESC>Interface>ActionBars kısımlarında Bottom left (alt sol), Bottom right (alt sağ), Right bar (sağ ilk kademe) Right bar 2(sağ 2. kademe) ekler. Oradaki Secure... ve Lock... diye başlayanlar da seçili olmalı, yoksa kilitli olmazsa mouse ile hatayla tıklarken silebilirsin.

Övgü sözlerin için teşekkür ederim. Efendim demene gerek yok, sağolasın düşüncelerin için.

Parlak silahlar için ya o silahın kendinden öyle olması lazım. Genelde 60-70 arası mavi ve mor renkli olanlarda ve özellikle 80 epic olanlarda öyle beyaz kırmızı alevli şeyler olur.
    Ya da enchanting mesleği silahlara kalıcı büyü etkisi verirken görsel olarak da çeşitli alev renkleri parlaklıklar ekler.

Normalde o 60+ silahlar için Enchanting büyüleri 60 ve üstüne uygulanır diye kuralı vardır. Bir de 60 lvl altı 35-80 arası TBC paketiyle gelen enchant'larla 1-80 arasına her tür silaha uygulanan Vanilla WoW (ilk WoW) enchant'ları vardır. Bu sonuncuları 1 lvl karakterde ilk başlangıç silahlarında bile kullanabilirsin.

Bunlardan en ünlü ve ucuz olanı Fiery Weapon'dır. +40 ateş zararı yanında parlak kırmızı yanan bir alev efekti ekler yapıldığı silaha. AH'de Consumable > Item Enhancement yazan alt bölümü seçip "Fiery" yazarsan hemen çıkar.

İtiraf: Genelde 40-150 altın arası değişen bir fiyatla satılır. Enchanting benim en keyif aldığım ve her server'da en az 1-2 ay bıkana kadar piyasayı domine ettiğim meslektir. İşin püf noktasında gereken malzeme bu bir önceki mesajda anlattığım nedenler yüzünden ya sıfır maliyetle ya da en çok 4 altına mal olur. 4 altına mal ettiğimiz bu Enchant'ı 200-250 altına kadar satmaya çalışırız. Hiç rakip yoksa da satarız, ama tabi kısa süre. Genelde Enchant'la uğraşanlar sadece Crusader'ı iyi bilirler, onun rekabeti felaket şiddetlidir. Fiery'de bana en çok 2 kişi rakip çıkar, yine de fiyatı 50-80 altın seviyelerine kadar düşürürler. Rekabette temel amaç rakibe sattırmayıp pes ettirmektir. Ama anlattığım gibi bunda maliyet gerçekten çok düşük olduğundan bu sonsuza kadar sürebilir.

Diğer popüler olan Crusader Weapon ise galiba 15-20 saniye kadar +100 strength verir ve parlak beyaz bir efekt ekler. Bunun malzemesi server'a göre değişse de ya sıfır maliyet ya da çoklukla 50 altın civarınadır. Bunu da 400 altına kadar satmaya çalışırız, ama rekabeti fenadır, her hafta 2-3 tane yeni Enchanting kasan kişi rekabete katılır, onları pes ettirene kadar, bir diğeri gelir. En az 10 civarı farklı satıcı olduğundan fiyat 75-80 altına kadar düşer, ama daha alta düşerse tümünü satın alıp tekrar 500 civarına satışa koyarız, çok düşerse kendin üretmek yerine böyle toplayıp geri satmak daha karlı olur.

Bir diğer renk ise çok aşırı parlak beyaz olan Icy Chill Weapon, pek işe yaramaz vurduğu rakibin saldırı hızı ve gücünü kısa süre azaltır. Bunu bilen azdır, fiyatını ben 300-400 arasında tutarım çoklukla.

Yeşil renk için ilk sayfadaki mesajda yazdığım +15 ve +25 agility veren enchant gerekli. Bunun malzemesi biraz pahalıdır. 80-120 altın arasına mal olur. 2h olanı 600 altın civarına satarım, 1h de 500 civarı, ama rekabetle 250'ye kadar geriler.

Bunlar dışında bir de +5, +7, +9 damage ekleyen normal enchant'lar var, bunlar large radiant shard falan ister, ne işe yaradığını bilmediklerinden pek alıcısı çıkmaz.

Son olarak beast'lere karşı +6 damage ekleyen ve epey kırmızımsı parlaklık veren Enchant Weapon - Lesser Beastslayer vardır. Bunu da pek kimse bilmez. Şurada screenshoots kısmında görüntüleri var: https://classic.wowhead.com/spell=13...er-beastslayer
    Bu gerçekten ucuz bir alternatiftir, ben her zaman kendi karakterlerime yaparım ama dediğim gibi oyunu gerçekten oynamasını bilen kaç kişi var ki zaten, ne işe yaradığını bilip alsınlar. Bulursan 5-10 altın civarına yaptırabilirsin.

Ek: Bu arada Transmog (Transmogrification) denen şeyi unuttum.
    Normalde bu pakette transmog yok, daha sonra gelir. Ancak çok istenen (ben sevmem) bir özellik olduğundan Warmane oyuna dahil etti. Hesap sayfandan galiba coins'le alabiliyorsun.
    Başka bir silah-zırhın görüntüsünü yani sadece parlaklığını değil tüm görüntüsünü o an kullandıklarına ekleyebiliyorsun. Bana hile yapmak gibi geldiğinden sevmem, ama çok popülerdir. Genelde 60-70 arası çok zor düşen silahların görüntülerini o an kullandıklarına uygularlar.
    Edited: March 10, 2021 Reason: Transmogrification

5. https://www.wowhead.com/item=13505/r...are?bonus=6712 yazdıklarınız için yine çok teşekkür ederim sağlam şeyler öğrendim yine fakat şu linkte ki item mesela kırmızı kırmızı yanıyor bir de arkadaşım mage oynuyor ona da enchanting + yanına sizin önereceğiniz bir meslek kassak olur mu ?

6. https://www.wowhead.com/item=13505/r...are?bonus=6712 yazdıklarınız için yine çok teşekkür ederim sağlam şeyler öğrendim yine fakat şu linkte ki item mesela kırmızı kırmızı yanıyor bir de arkadaşım mage oynuyor ona da enchanting + yanına sizin önereceğiniz bir meslek kassak olur mu ?
    O verdiğin link bu oyun değil. Orjinalde lvl sınırı artık bilmiyorum 120-130 mu ne oldu, öyle olunca silah ve zırhların item lvl, gerekli lvl gibi değerlerini değiştirdiler. Bu oyuna uygun silahlar için https://wowwiki-archive.fandom.com/w...aron_Rivendare burası gibi yerlere bak, ya da ismini yazınca yanına classic wow, vanilla, 3.3.5 ekle ki, doğru olanı bulasın.
    21 lvl değil 58 isteyen bir silah bu.

Bu Stratholme'den düşüyormuş, 55-60 arası grup bulup girip düşürmeyi deneyebilirsin. Sonra da saklar ve transmog için kullanırsın istersen.

Enchanting yanına Tailor uygundur, zaten mage ise ona kumaş kıyafetler gerekecek.

Ama Enchanting her şeyin yanına gider. Ayrı bir karakterini Mining yapıp bunu mesala BS/Enchanting yapabilirsin. Enchanting bir şeyleri yapmaktan çok bozmayı sağladığı için değerlidir. amblemle satılan zırh ve silahlar hariç herşeyi disenchant yaparak toza (dust, essence ve shard) çevirebilirsin. Onu da ya o halde satarsın ya da yukarda anlattığım gibi enchant yapıp paraya çevirirsin. Bu bakımdan Ench. mesleği süperdir. Ancak kasması püf noktalarını bilmeyen için 10-15 bin altına kadar çıkar.

7. enchant scroll ve enchant formül arasındaki fark nedir ve nasıl enchanting işlemi yapılır.valla wow için kütüphane değerindesiniz....

8. enchant scroll ve enchant formül arasındaki fark nedir ve nasıl enchanting işlemi yapılır.valla wow için kütüphane değerindesiniz....
    Bunları böyle tek tek sorarsan sonsuza kadar gider, mesaj sayısı arttıkça çok karışık olacak, bir ley öğrenmek isteyenler hangi mesajda ne yazıyor bulamayacaklar.

Daha sonra yazmaya zaman ayırırsam mesleği olduğu gibi anlatırım.

Kısaca yazıyorum: Formül dediğin enchant'ı nasıl yapacağını öğretir, o skill lvl'a çıkmış olman gerek. Diğeri ise Armor Vellum / Weapon Vellum diye Insc. mesleğinin yaptığı kağıtlar vardır, normalde ench.'ler zırh ve silahlara basılır, ama bu Vellum'lar sayesinde kağıtlara basıp AH'den satışa koyabilirsin. Ench mesleğini bu kadar karlı yapan şey budur zaten, TBC'de ve Vanilla'da Ench sıradan bir meslekti.

9. kustura bakmayın aklıma geldikçe geleni soruyorum hemencecik enchanting ile ilgili merak ettiğim şeyler var daha ama siz müsait olduğunuzda istediğiniz şekilde anlatırsınız.şu an bi kaç tane coper neydi unuttum ismini ondan ürettim fakat pot üretemedim sanırım pot almam gerekiyor ve potun üstüne tıklayarak büyüleme işlemi yapmam gerekiyor

Edit : Tamam o zaman tekrar mininge dönüyorum uyarın için çok teşekkürler <3
    Edit : Ayrıca bir oyuncuya bilmesi gerekenleri burada toparladıktan sonra artık ben de sana soracak bir şey bulamayınca konudaki tüm bilgilerini toplayıp 2. yanıtına edit olarak eklersen herkes görebilir.ya da yeni bir konu da açılabilir acemi oyuncular için detaylı wow rehberi adı altında.iyi geceler diliyorum hoşça kalın

Edit :Kafama mavi bir kalkan işareti ar gitmiyor, neden
    Edited: March 14, 2021

10. kustura bakmayın aklıma geldikçe geleni soruyorum hemencecik enchanting ile ilgili merak ettiğim şeyler var daha ama siz müsait olduğunuzda istediğiniz şekilde anlatırsınız.şu an bi kaç tane coper neydi unuttum ismini ondan ürettim fakat pot üretemedim sanırım pot almam gerekiyor ve potun üstüne tıklayarak büyüleme işlemi yapmam gerekiyor
    Yani mining yerine BS/Enchant mı gidiyorsun gerçekten? Bence deneme bile, 20-30 bile olamadan kalırsın. Önce mining öğren, anlattığım tüyolarla biraz para biriktir, sonra ne istiyorsan yaparsın.
    Farklı soru soracaksan, yazdığın mesajın altında Edit linki var, benim gibi oraya tıklayıp düzenle, bu konularda yeni yanıt verdikçe konu çok uzuyor ve çok karışık oluyor. Bu son mesajım.

Pot değil onun adı Rod. İlkini Ench. trainer yanındaki Vendor satar, Runed diye yazanı da sen kendin yaparsın, sonraki Silver Golden diye gidenleri BS mesleği yapar ve AH'den satabilirsin. Onları da Runed... yapabilmek için bir sürü Ench malzemesi gerekir. Daha üst büyüler için daha üst Runed ... Rod yapman gerekir.

Ya da başka bir şey kastediyorsan bilmiyorum.
    Yeni mesaj yazma, son mesajına Edit'le ekle. Ben de buradan ek yaparım.

Edit: Rica ederim. Yakın bir zamanda kategori şeklinde rehber haline getirmeyi düşünüyorum, zaten Horde ve Ally için 1-60 yazmış oldum, diğer konuları da birleştirip tek mesajda toplarım diyorum. Teşekkürler.
    Edited: March 10, 2021

First 12