1. Frostmourne 2. sezon duyuruldu

Ana sayfada dikkatinizi çektiyse 15 Nisan için açılış duyurusu yapıldı:
    http://forum.warmane.com/showthread.php?t=434018

Bazı bilgileri ihtiyacı olanlara Türkçe açıklamak için yazıyorum.

- 15 Nisan'daki başlangıçtan sonra 2 haftalık 80 yapma süresi verilecek, RAID'ler için rekabet ondan sonra başlıyor.
    - Geçen yıl gibi açılmadan önce isim ayırtma hakkı veriyor, coins'le yapılıyordu galiba, unuttum şimdi.
    - Şu an var olan 10-80 arası tüm karakterlere Icecrown'a taşınma hakkı veriyorlar. 10'dan küçük karakteriniz varsa yükseltmeye bakın.
    - Ancak sürpriz olarak tüm altınları %50 azaltacaklarmış. Anlaşılan resetlenen server'dan Icecrown'a altın enflasyonunu önlemek için bunu düşündüler. Ama buna hazır olamayan, altınlarını zor kazananlar 15'inden önce hızlı binek, dual talent gibi yerlere harcasınlar.
    - Icecrown'da aynı isimde karakter varsa isim silinmiş olarak taşınacaksınız, giriş ekranında yeni isim vermenizi isteyecek. Bununla ilgili de daha önce ipucu yazmıştım: İsim sizin için önemliyse, önceden Icecrown'da aynı adla 1 lvl açın, taşınmadan sonra onu silip o ismi buna verirdiniz.
    - Bildiğiniz gibi sadece karakterin üstü, çantası ve bankası taşınıyor. Halen Guild bankasında bir şeyler varsa hepsi silinecek, Guild'ler silinecek, birbirinizle resetten sonra haberleşmek için baştan anlaşın.
    - 10 karakter sınırı dolmuş olanlar buna endişelenmesin, bu işe özel bir sistemimiz var yazmış, ayrıntı vermemiş. Herhalde Account sayfasından karakteri aktif yapan bir sistem olacaktır.

Yeni açılacak Frostmourne'la ilgili de şunlar yazılmış:
    - Topluluktan gelen talep doğrultusunda RAID'ler için haftalık çifte reset özelliği kaldırılıyormuş. Burning Crusade RAID'leri için de WotLK benzeri bir zorluk getireceklerinden bahsediyor, ayrıntıları daha sonra duyuracaklarmış.

- Oyundaki Achivement sistemine benzer şekilde Frostmourne için de sürekli bir en iyi listesi hazırlayacaklarmış. Yazdığına göre:
    En çok kişiyi öldürene 250 coins + The Butcher diye foruma özel bir ünvan (title) veriyorlar.
    Sezon boyunca en çok Achivement puanı kazanana 250 coins + The Overachiever ünvanı.
    En yüksek arena ratingi yapana 150 + Lord of Arena
    En çok altın toplayana da 100 + Moneybags
    Sezon boyunca Loremaster or Battlemaster kazanan her oyuncuya 50 + title

"Frostmourne players will be able to choose between x0.5, x1, x3, x5 and x7 experience rates."
    - Bunu önceki gün duyurdular. Karakterlerdeki XP Bar üzerine sağ tık yaparak 0.5 ile 7 arasında XP çarpanı seçebiliyorsunuz.

- BG'lerdeki Crossrealm özelliğinde grup kurarken, üstü aynı ayardaki oyuncuları bir araya getirecek sistem kuracaklarmış.
    - Marketplace'de satılacaklar için başta oyunda yaygınlaşması için belli bir süre bekleyeceklerini yazıyor.
    - Lordaeron ile karakter satışı sistemi gelecekmiş.

- Geçen yılki gibi üçer aylık dört dönemde, toplam 12 ayda, RAID ve item lvl'da bir üst seviyeye çıkılacak:

"Legend:
    Time after launch - Content released

Exact start date and time will be announced - Naxxramas, Vault of Archavon (Archavon), Eye of Eternity, Obsidian Sanctum, PVP Season 5 | Timewalking: Ivory Tower of Karazhan

3 Months - Ulduar, Vault of Archavon (Emalon), PVP Season 6 | Timewalking: Black Temple

6.5 Months - Trial of the Crusader, Vault of Archavon (Koralon), Onyxia, PVP Season 7 |
    Timewalking: Ahn'Qiraj raids (Subject to change) + Scepter of the Shifting Sands

8 Months - Icecrown Citadel + Ruby Sanctum released once Icecrown Citadel Heroic is cleared, Vault of Archavon (Toravon), PVP Season 8 | Timewalking: Sunwell Plateau"

2. Deli gibi karakter kasacağız gibi gözüküyor, verilecek olan ünvanlar, ödüller tam "grind" havasına sokacak gibi, özellikle the butcher için baya eziyet çekecek gibiyiz. Başlamayı düşünenler varsa bir guild olayına girelim diyorum yada hâli hazırda reset alacak bir guild varsa bilgilendirsin burdan bizde dahil olalım.
    Edited: March 27, 2021 Reason: Crossrealm olayını crossfactionla karıştırmışım, pvp ye can gelecek derken yine guildlerin tekeline bırakmışlar.

3. - Şu an var olan 10-80 arası tüm karakterlere Icecrown'a taşınma hakkı veriyorlar. 10'dan küçük karakteriniz varsa yükseltmeye bakın.
    Bu taşıma izninin nedeni nedir? Neden kişi eski servera geçmek istesin?

4. Bu taşıma izninin nedeni nedir? Neden kişi eski servera geçmek istesin?
    oynamaya devam etmek için

5. Bu serverın amacı Icecrown ve Lordaeron realmlerdeki First achievementları alamayan ancak bir karakter oluşturup oyunu oynamak isteyenler için açılmış, adı geçen realmleri "destekleyici" database niteliğindedir. Genelde çoğu insan 6k+ gear kasıp bitirdikleri dungeon/raidlerde yeni başlayanlara fırsat tanımadığı için yeni başlayanlar item kasamadıkları ve lamer kaldıkları için oyudan soğuyorlar. Doğal olarak da server sahipleri bunu da düşünerek böyle bir adım attılar. 1 sene boyunca haftada 2 kere raid, achievement, gear, vs kasıp, süre tamamlanınca karakterinizi aktaracaksınız ana realmlere. Frostmourne diğer realmler gibi kalıcı değil. Kalıcı realm/server arayanlar ya Lordaeronda yada Icecrown'da oynamaya devam edecek ve Balon realmlerde boşa zaman kaybetmeyecek ya da hiç boşa vakit kaymetmeyecek.1 sene oynayıp, bir sürü emek ve zaman harcayıp ama aynı zamanda Icecrown veya Lordaeron'da oynamak istemiyorsanız, malesef kendinize warmane dışında bir server aramak en iyi çözüm olacak.
    Edited: April 7, 2021

6. Ama şöyle de olabilir. Boş vakti olanlar ve bizim "No-lifer" diye eleştirdiğimiz deli gibi karakter kasanlar için güzel bir fırsat özellikle de coin hediyelerini alabilmek için kaçırılamayacak bir an diyebilirim. Şayet siz de böyle bir oyuncuysanız 15inde açılır açılmaz Azeroth'da yardırmaya başlayın derim :))

7. Bu taşıma izninin nedeni nedir? Neden kişi eski servera geçmek istesin?
    Frostmourne her yıl 15 Nisan'da resetlenip, tüm karakterler, guildler vs silinip sıfırdan başlıyor.
    3'er aylık sürelerle, WotLK için geçmişte 2009 sonbaharından 2010 sonbaharına kadar gelen yamalarla yükseliyor ve en son yılbaşı gibi 3.3.5 sürümüne, son zindan ve RAID'lere ulaştıktan sonra 15 Nisan'da tekrar sıfırlanıyor.

Böyle bir sistem var.

Sıfırlama sırasında var olan 10-80 lvl arası karakterler Icecrown server'ına taşınacak, ayrıntıları yukarıda yazdım.

Ben de hemen 15'inde değil ama herhalde 20'si gibi, karakterleri açıp başlarım.
    İlk 1 hafta aşırı kalabalık oluyor, başlangıç noktalarında 1 item için 30 kişi tıklayarak sıra bekliyor.
    Kuru kalabalık yükselsin, başlangıç bölgeleri rahatlasın diye en az 5 gün 1 hafta beklemenizi tavsiye ederim.

Yeni başlangıçlar her zaman güzel olur. Herkes eşittir, ortada 1 tane bile 80 yoktur, 80 olunca da üst baş yapmak için çabalarlar, herkes kendi derdindedir, yardımseverlik vardır, rekabet vardır, güzeldir. En azından o havayı yaşamak için bile olsa karakter açıp oynamak gerekli.