1. Professionslar hakkında yardım

Merhaba arkadaşlar,

Daha önce warmanede kısa süreliğine oynamıştım, birkaç sunucuda daha oynadım ama kısa süreli hep maksimum 60 levelleri görmüştüm oyunda, yani genel bir oyun bilgim var fakat çok iyi değil, zevkine girip arada oynuyordum. Şimdi tekrar burada başladım ve bir night elf hunter (30level), bir tane de gnome mage (23 level) kasıyorum, biraz onu biraz onu oynuyorum. Lordaeron sunucusunda.
    Şimdi meslekleri genel olarak biliyorum fakat uzun vadeli, ileride beni pişman etmeyecek şekilde hangi meslekleri seçmeliyim fazla ilerlemeden yardım almak istedim.
    Magede tailoring aldım onu kasıyorum ve yanına sizce ne almalıyım? Engineering ve JW öneriyorlar genelde galiba. Enchanting de öneriyorlar. Kararsız kaldım.
    Hunterdeyse Leatherwork ve skinning var.

Şimdi, ben uzun vadede hem PVE hem PVP için mage oynamak istiyorum. Para kasmak için hunteri kullanmayı düşünüyorum. Yani aklımdaki şey, ona mining veya herb+alch almak.

Bütün bunları düşünürken, fazla da ilerlemeden kesin bir karar vermek istedim, umarım yardımcı olabilen çıkar.

Teşekkürler, bekliyorum dostlar :)

2. Merhaba arkadaşlar,

Daha önce warmanede kısa süreliğine oynamıştım, birkaç sunucuda daha oynadım ama kısa süreli hep maksimum 60 levelleri görmüştüm oyunda, yani genel bir oyun bilgim var fakat çok iyi değil, zevkine girip arada oynuyordum. Şimdi tekrar burada başladım ve bir night elf hunter (30level), bir tane de gnome mage (23 level) kasıyorum, biraz onu biraz onu oynuyorum. Lordaeron sunucusunda.
    Şimdi meslekleri genel olarak biliyorum fakat uzun vadeli, ileride beni pişman etmeyecek şekilde hangi meslekleri seçmeliyim fazla ilerlemeden yardım almak istedim.
    Magede tailoring aldım onu kasıyorum ve yanına sizce ne almalıyım? Engineering ve JW öneriyorlar genelde galiba. Enchanting de öneriyorlar. Kararsız kaldım.
    Hunterdeyse Leatherwork ve skinning var.

Şimdi, ben uzun vadede hem PVE hem PVP için mage oynamak istiyorum. Para kasmak için hunteri kullanmayı düşünüyorum. Yani aklımdaki şey, ona mining veya herb+alch almak.

Bütün bunları düşünürken, fazla da ilerlemeden kesin bir karar vermek istedim, umarım yardımcı olabilen çıkar.

Teşekkürler, bekliyorum dostlar :)
    Merhaba,

Bak tepeye sabitlenmiş şu başlıkta Mining, Skinning ve Herbalism için nasıl yükseltip para kazanırsın anlatıyorum:
    http://forum.warmane.com/showthread....29#post3104329

Senin durumuna gelince. Mage için Tailor yanına aslında Enchanting almalısın. Hunter'da Skin & LW aynen kalsın, bunları bozmadan birlikte çok güzel yükseltirsin.
    Şu nedenle böyle diyorum:
    BS, LW ve Tailor mesleklerinde yükseltirken temel sorun yaptıklarını AH'den (Auction House) satamayacak olman. Çünkü mecburen en ucuza mal olanları yapacaksın ve herkes de senin gibi davrandığından AH'de baktığında bu parçaların fiyatlarını yerlerde sürünür göreceksin.
    Oysa Enchanting mesleğin olursa, yaptığın her şeyi disenchant'la bozup toz haline getireceksin, bu da senin Enchanting'ini yükseltirken, AH'den almak yerine sıfıra yakın maliyetle malzeme bulmanı sağlayacak. Hatta bir şey eksik kalırsa deri ya dakumaşla üretip disenchant'la bozup o malzmeyi üreteceksin, fazlasını da dust, essence ya da shard olarak AH'de satacaksın.

Bunun dışında dediğin gibi herb ya da mining alabilirsin. Özellikle Mining her karaktere uyar. Çok da iyi para kazandırır. Gelen parayla da istersen o önerilen Eng ya da JC'ı kasabilirsin. Bu iki meslek için tonla maden gereklidir, Mining sana bunu sağlar + para kazandırır.
    Herb olarak da Alch'dan çok Inscription iyi kazandırır, ancak AH'de rekabeti çok yüksektir, sabırlı ve acımasız olman şarttır. Seni pes ettirmeye çalışırlar, sen de onlara aynısını yaparsan sonuçta bir taraf gidecektir.

3. Merhaba,

Bak tepeye sabitlenmiş şu başlıkta Mining, Skinning ve Herbalism için nasıl yükseltip para kazanırsın anlatıyorum:
    http://forum.warmane.com/showthread....29#post3104329

Senin durumuna gelince. Mage için Tailor yanına aslında Enchanting almalısın. Hunter'da Skin & LW aynen kalsın, bunları bozmadan birlikte çok güzel yükseltirsin.
    Şu nedenle böyle diyorum:
    BS, LW ve Tailor mesleklerinde yükseltirken temel sorun yaptıklarını AH'den (Auction House) satamayacak olman. Çünkü mecburen en ucuza mal olanları yapacaksın ve herkes de senin gibi davrandığından AH'de baktığında bu parçaların fiyatlarını yerlerde sürünür göreceksin.
    Oysa Enchanting mesleğin olursa, yaptığın her şeyi disenchant'la bozup toz haline getireceksin, bu da senin Enchanting'ini yükseltirken, AH'den almak yerine sıfıra yakın maliyetle malzeme bulmanı sağlayacak. Hatta bir şey eksik kalırsa deri ya dakumaşla üretip disenchant'la bozup o malzmeyi üreteceksin, fazlasını da dust, essence ya da shard olarak AH'de satacaksın.

Bunun dışında dediğin gibi herb ya da mining alabilirsin. Özellikle Mining her karaktere uyar. Çok da iyi para kazandırır. Gelen parayla da istersen o önerilen Eng ya da JC'ı kasabilirsin. Bu iki meslek için tonla maden gereklidir, Mining sana bunu sağlar + para kazandırır.
    Herb olarak da Alch'dan çok Inscription iyi kazandırır, ancak AH'de rekabeti çok yüksektir, sabırlı ve acımasız olman şarttır. Seni pes ettirmeye çalışırlar, sen de onlara aynısını yaparsan sonuçta bir taraf gidecektir.
    Hızlı dönüşün için teşekkürler hocam. Öncelikle guidelerini oyuna başlamadan önce zaten güzelce inceledim teşekkür ederim emeklerin için. Daha detay bir sorum olduğu için konu açtım yoksa genel bilgi anlamında çok iyi bir iş çıkarmışsın.
    Bu meslek olayı uzun uzun birçok konuda tartışılmış aslında, bana da Enchant mantılı geldi tailorun yanına fakat top level oyunculara baktığımda, ya da forumlarda okuduğumda ısrarla (büyük çoğunluğu) engineering + tailor önermiş Mage için. (İlerleme süreci değil de, damage ve max seviyede verdikleri özellikler açısından bakıyorum) Ench alırsam ileride çok ciddi bir fark yaratır mı? Hiç max levele gelip, raid + pvp yaptığım bir karakterim olmadığı için pişman olur muyum gibisinden tereddüte düştüm sadece.
    Son olarak, Mining için sence yeni bir karakter daha mı kasmalıyım bunlardan sonra, yoksa Huntere mi almalıyım orayı tam anlamadım. LW+Skin kalsın demişsin ama mining de alabilirsin demişsin.
    Edited: April 2, 2021

4. Hızlı dönüşün için teşekkürler hocam. Öncelikle guidelerini oyuna başlamadan önce zaten güzelce inceledim teşekkür ederim emeklerin için. Daha detay bir sorum olduğu için konu açtım yoksa genel bilgi anlamında çok iyi bir iş çıkarmışsın.
    Bu meslek olayı uzun uzun birçok konuda tartışılmış aslında, bana da Enchant mantılı geldi tailorun yanına fakat top level oyunculara baktığımda, ya da forumlarda okuduğumda ısrarla (büyük çoğunluğu) engineering + tailor önermiş Mage için. (İlerleme süreci değil de, damage ve max seviyede verdikleri özellikler açısından bakıyorum) Ench alırsam ileride çok ciddi bir fark yaratır mı? Hiç max levele gelip, raid + pvp yaptığım bir karakterim olmadığı için pişman olur muyum gibisinden tereddüte düştüm sadece.
    Son olarak, Mining için sence yeni bir karakter daha mı kasmalıyım bunlardan sonra, yoksa Huntere mi almalıyım orayı tam anlamadım. LW+Skin kalsın demişsin ama mining de alabilirsin demişsin.
    Sağolasın sözlerin için.

Mesele şu, ortada bir hedef var ama ona nasıl ulaşacaksın?
    Paran varsa coins al, onunla altın al, hatta hiç yükseltmekle uğraşma mesleği 450 yap ve keyfini çıkart.
    Ama böyle yapmak istemiyorsan mecburen 1'den 450'ye çıkartman gerekecek. O zaman da bunu ancak hazır altınla yapabileceksin. Ya da çok sabırlı olup aylarca yavaş yavaş da yükseltebilirsin.

Enchanting sadece yüzüklerine +spell power / attack power verir. Eng ya da JC gibi 400 skill lvl üzerinde çok sayıda ek avantaj getirmez. Enchanting'in temel amacı renkli isimdeki herşeyi enchanting malzemesi haline getirip ikinci satış alternatifi yaratması ve yine kendine ve başkalarına yapacağın enchantlarla para kazanman.

Asıl amacın oyun sonu başarılı bir karakter çıkarmaksa herkesin önerdiğini yapmalısın. Ama hedef var, yol karanlık gözüküyorsa önce para kazanman gerekebilir, sonra istersen silip 1'den 450'ye istediğini yaparsın, ya da ikinci üçüncü karakterinde bunu yaparsın. Senin oyuna ayıracağın zamanla ilgili.

Ben kendim mesela, ilk başta 4 yada 5 karakteri aynı anda açarım. Her birinde 2'şer meslekten, 11 mesleğin, Eng hariç 10'unu birlikte yükseltirim. Genelde 2 Paladin önden gider, teki Mining&Enchanting, diğeri Tailor&BS, ilk karakter 55 olunca 1 DK peşinden gelir, o da JC&Alch olur, sonra 1 tane Druid Herb&Inscription ve 1 tane de Hunter gelir LW&Skin şeklinde. Son olarak belki 6. karakterim de ya Shaman ya da Rogue olur ve Engineer mesleğiyle JC ya da transmute amaçlı 2. bir Alch yükseltirim. Son karakterlerde artık hem ben tüm oyun içi malzemelere sahibimdir, yani Glyph, gem, enchant, zırh/silah gibi, hem de param birikmiştir. Artık PvE ya da PvP'de eğlence amaçlı bir kaç ay bunları oynarım.

Hunter için LW&Skin doğal mesleklerdir. Tam ona uyar. O yüzden hem karakteri hem meslekleri hiç bir fazladan çaba harcamadan 450 yaparsın diye diyorum.
    Ama karakter kasmak, hele de x1 Lordeareon'da çok zor gelecekse hedefine en hızlı ulaşacağın şekilde seçim yapmalısın. Mining daha çok kazandırır, LW&Skin yerine Mining & Skin yap mesala.
    Ya da Hunter'da Mining yanına Eng al, ikisi kolay yükselir, Mage'de de yine Mining'le gelen malzemeyi kullanıp JC yaparsın.

Özetle sadece 2 karakterle sınırlı kalıyorsan ya gerçek parayla coins alıp işini kolaylaştırmalısın, ya da hedeflerini küçülteceksin, sıraya koyup tek tek gerçekleştireceksin.

5. Anladım hocam genel olarak bir yerden başla hele gerisi gelir, tünelin sonunu nasıl göreceğim kaygısıyla tünele adım atamazsın sen bu kafayla diyorsun kısaca, haklısın biraz öyle oldu, yanlış bir şey yapmayalım kaygısıyla hiçbir şey yapamadık :) Teşekkür ediyorum yardımların için tekrardan, oldukça faydalı oldu.

6. Anladım hocam genel olarak bir yerden başla hele gerisi gelir, tünelin sonunu nasıl göreceğim kaygısıyla tünele adım atamazsın sen bu kafayla diyorsun kısaca, haklısın biraz öyle oldu, yanlış bir şey yapmayalım kaygısıyla hiçbir şey yapamadık :) Teşekkür ediyorum yardımların için tekrardan, oldukça faydalı oldu.
    Öyle bir şey demedim aslında. Sadece nesnel olup, mantığı öne koyarak yazıyorum.

55'de Death Knight (DK) açarım dersen ki bence aç, Mage ya da Hunter hangisini daha hızlı yükseltiyorsan 55'e çıkarmaya çalış. Sonra DK 58'de Outland'dan başlayacak, azıcık zaman ayırıp 65'e çıkartırsan iyi olur. 65'de tüm mesleklerde 450'ye ulaşma sınırları açılıyor.

Bu DK ile Mining ve Skin ya da Mining ve Herb yap. Gelecek olan madenler ve parayla da Mage ve Hunter'da da ikinci meslek olarak JC veya Eng yaparsın. Bu ikisi için sana AH'den yaklaşık 3bin-5 bin altın arasına mal olacak ağırlıkla metal hammadde gerekecek, DK ile bu madenleri toplar, diğer iki karakterine seçtiğin 2 mesleği yaparsın.

7. Mage meslekleri tailor engineering ya da jc engineering hocam. Saçma saçma enchanting falan almayın.