1. 5k GearScore Hayırlı Olsun, Peki ya Sonrası ?

Arkadaşlar pve için tank warrior ve pvp için de arms oynuyorum. İkisi içinde farklı itemelr kullanıyorum tabi ki ve ikisinde de şu an 5k gs'i görmüş vaziyetteyim. Bundan sonrası için bana ne önerirsiniz? FOS-POS oynamaya devam etmeliyim veya farklı aryışlar içerisine mi girmeliyim? PvP için relentless parçları toplamam gerektiğini biliyorum bunu da arena point ve honor point ile yapacağım, pvp setlerindeki mantık düz fakat pve bana biraz daha karışık geldi, daha yüksek gear score itemleri nasıl elde ederim ve güç bela biriktirdiğim EoF'ları nelere harcamalıyım?

Şimdiden teşekkürler :)

edit: bir de oyun içinde ki emblemler ve diğer jetonların ne işe yaradığıyla ilgili ufak bir bilgi verirseniz çok memnun kalırım.

2. Hazır yolun yakınken prot pve olayından dön, warrior tank oyunun ileri aşamalarında mazoşistsen oynayacağın bir rol. Sana vebalı gözüyle bakarlar raidlerde yer bulamazsın, diğer tanklardan çok daha kırılgan olursun, 4t10 dizersin o 4t10 bonusu dk ve druidin 4t10 unun yanında iğrenç kalır pek faydasını görmezsin, hata yapar ölürsün, dps hata yapar yine sen ölürsün, healer hata yapar kendini kurtaramaz ölürsün, suç üstüne kalır karakter değiştirmeye zorlanırsın.

Şuan tavsiye edeceğim şey şudur, protu pvp ye çevir, armsı ise fury pve ye, biraz eşya topla 5.5 civarı olduğunda istersen protu arms a çevirirsin.

Şimdi sorularına gelirsek, 5k normal şartlarda yavaştan icc ye gireceğin düzeydiy, gearını ufak gemlerle donatırsın ama burada yapacağın iş toc25, voa10/25 ve icc10 alt run kovalamak olacak, onların yanında günlük rhc ni yapıp frost biriktirip, t10 dediğimiz setini tamamlamaya çalışacaksın (eof ile) (dalaran bs öğretmeninin orada satılıyor, ilk alacağın 3 parça her zaman göğüslük, kafalık ve omuzluk olsun.). Ha bu arada 5k raid seviyesidir dedim ama o 5k nın mümkünse hit ve expertise değerlerinin tam olması gerek, warrior için %5 hit gerek, expertise ise 26 olacak.

Şimdiden kolay gelsin, seni taşıyacak biri/leri olmadığı sürece bu evre sıkıntılı geçecek.

3. Verdiğin aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak: PvP ve PvE itemlerini birbirinden ayıran özellik nedir? PvE için hit raiting ve expertise, PvP için armor pen. ve critical mi olması lazım itemlerde ?

4. Hazır yolun yakınken prot pve olayından dön, warrior tank oyunun ileri aşamalarında mazoşistsen oynayacağın bir rol. Sana vebalı gözüyle bakarlar raidlerde yer bulamazsın, diğer tanklardan çok daha kırılgan olursun, 4t10 dizersin o 4t10 bonusu dk ve druidin 4t10 unun yanında iğrenç kalır pek faydasını görmezsin, hata yapar ölürsün, dps hata yapar yine sen ölürsün, healer hata yapar kendini kurtaramaz ölürsün, suç üstüne kalır karakter değiştirmeye zorlanırsın.
    ama ben 0 PvE fury itemine sahibim şimdi tekrar fury için bi 200-250 arası EoT kasmam gerekçek, ben varya fena çuvalladım sanırım ne yapcam bilmiyorum. Oyundaki asıl amacım PvE değil PvP zaten. PvE' yi, PvP'ye item sağlamak için kullanacağım.

5. Verdiğin aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak: PvP ve PvE itemlerini birbirinden ayıran özellik nedir? PvE için hit raiting ve expertise, PvP için armor pen. ve critical mi olması lazım itemlerde ?
    üstünde resilience olan itemlar pvp itemları

6. Bir sorum daha olacak: PvP ve PvE itemlerini birbirinden ayıran özellik nedir? PvE için hit raiting ve expertise, PvP için armor pen. ve critical mi olması lazım itemlerde ?
    PvP ile PvE itemları arasındaki fark, PvE itemlarında resillience bonus olmaz. Tek farkı bu. Onun dışında stats özellikleri farklı. Mesela pvp itemlarında str ve sta bonusu daha fazladır ancak crit daha az olur, hit veya arp bonusları olmaz wf set parcalarında, ancak pve item setlerinde bunlar vardır. PvP itemıyla da PvE yapabilirsin. Ancak diyelim Fury oynuyorsun, Beyaz damage dedigimiz auto attackların fazla vurması için %100 passive arp bonusun olması lazım karakterin bu da pvp itemlarıyla degil pve itemlarıyla sağlanır. Yine diğer ekstra yararlı bonuslar pve itemlarında oldukça yeterli düzeyde vardır. Ancak PvE itemlarının dezavantajı, PvP yapamaman ve PvP ci birine karşı (çok çok ileri düzeyde oyundan anlamıyorsan) hayatta kalma şansın 0 dır. Açıkcası ben full pve itemları ile BG lere giren oyuncuları söverim. 2 vuruşta yatıyorlar ve bg yi kaybediyorlar. Eğer senin safında oynuyorlarsa tam bir felaket.

ama ben 0 PvE fury itemine sahibim şimdi tekrar fury için bi 200-250 arası EoT kasmam gerekçek, ben varya fena çuvalladım sanırım ne yapcam bilmiyorum. Oyundaki asıl amacım PvE değil PvP zaten. PvE' yi, PvP'ye item sağlamak için kullanacağım.?
    Hangi karakterı seviyorsan, hangi talent ile oynamak istiyorsan onunla oynayın. Buradan insanlar sizi yanlış yönlendirir. Ben 12 senelik warrior oyuncusuyum. En sevdiğim talent Protection. Hem pvp hem pve rahat yapıyorum. Karakterini iyi bilirsen, iyi stat dağılımı, talent, glyph, skill rotasyonunu iyi takip edersen en kral karakter. Özellikle PvE dps itemlarıyla Protection PvP çok bomba. Bu serverda Double Block talenti calısmıyor. yıllardır buglı. eger düzeltilirse Arms' dan çok Protection görürsün BG lerde. PvE için ise Warrior tanklar aşırı şekilde spell damage yer. Icecrown Citadel ve Ruby Sanctumdaki bossların coğu da spell attığından, çok fazla aşırı damage yersin. Bir de serverdaki oyuncuların çoğu 18in altındaki oyuncu tayfası ve ezbere konuşurlar. "Warriordan tank olmaz" delinin biri kuyuya taş atmış, o yüzden raid kuran oyuncular genelde tank warrior almak istemezler. Hep bu tabular yüzünden. Halbuki bunu tekrarlayanların coğu warriorun ne olduğunu bile bilmez, warriordan anlamaz, warrior oynamışlığı dahi yoktur. Bana göre tüm raidlerde Offtank dedigimiz toplayıcı tank yani Addleri toplamada En az DK kadar iyi bir class warrior. Sadece Vigilange talentten gelen skili dogru adamda kullanman lazım ki Taunt her daim aktif olsun, sonra ver elini krallık. Ama yine diyorum asla başkalarını dinleme. Oyundna nasıl zevk alıyorsan, hangi class/spec seviyorsan onunla oyna. Ama illa da sağlam tank olmak istiyorsan Blizzard oyununun tanklık için en iyi yarattığı class Paladin. Hem auraları, hem skilleri, hem talent özellikleri. Tam bir supporter karakter.

7. Warrior tankın sıkıntısı aşırı derece spelldmg yemesi değil (ki sadece öyle olsa bile oyunun önemli olan iki bossunun ikiside tankları o büyü hasarı yada büyü hasarı ve auto kombosuyla yatırıyor) diğer sınıfların absürd özelliklerine sahip olmaması. Dk nın WotN u, Paladinin Ardent Defender ı, ayının absürd ehp si var, ayıyla dk nın 4t10 bonusu direk hasar azaltıyor warrininki sadece tek seferlik 15-20k hasar emme sağlarken. Bunların taşa yazılı olması, warriorun diğer tanklara göre güçsüz olduğu gerçeğini değiştirmiyor, değiştirmez, warrior 2 reaperda (ki başlangıç olarak 2. de istemezse, 4. reapera basacak cd si olmaz.) bir ağır cd ister, dk 6 ya kadar kendi cd leriyle idare eder, druid isterse sabaha kadar reaper yesin, paladinin zaten 2 canı var. Offtanklığa gelince, dk nın zaten aoe aggrosu diye bir olay yok dnd cd deyse, warrior dk kadar iyi demek addler için saçma olmuş, warriorun dk dan çok daha iyi add toplaması gerekirken. Bu arada warriorle tanklık yapılmazdan ziyade specin "pve" de güçsüzlüğünden ve sevilmemesinden bahsettim, canı istiyorsa gider frost mage de oynar pve de tabi oynatırlarsa. Benim diyeceklerim bu kadar, eğer kendine acı çektirmek istiyorsan beni dinleme warrior tanklığa devam et.
    Edited: April 14, 2021

8. Hangi karakterı seviyorsan, hangi talent ile oynamak istiyorsan onunla oynayın.
    çok açıklayıcı olmuş gerçekten okurken karaktere yükseldim. Ben de oyuna başlayalı daha 2 hafta falan oldu sanırım. Ben genel olarak oynadığım her oyunda Ranged karakterleri severim fakat ilk defa dedim "lan bu oyun oldscool mmorpg türünün babası, ben de warriorla başlayayım." söve söve kastım, BG ler yüzünden 2. haftada 3. mouse umu almış durumdayım çok sinirlendim ama yavaş yavaş öğrendikçe aşırı bağlandım karaktere şimdi de başka bir karakter ile oynayabileceğimi sanmıyorum. Yazdığın şeyler de beni karaktere karşı aşırı yükseltti tekrardan, zaten fury e bir türlü ısınamadım prot warrior tamam diğer class lara göre daha tanklık konusunda biraz daha geri planda fakat hasar olarak da bi o kadar önde. Tank olmasına karşın dps sıralamasında neredeyse dps karakterlerin üzerinde hasarı oluyor. verdiğin cevap için teşekkür ederim tekrardan, iyi geceler....

9. Warrior tankın sıkıntısı aşırı derece spelldmg yemesi değil (ki sadece öyle olsa bile oyunun önemli olan iki bossunun ikiside tankları o büyü hasarı yada büyü hasarı ve auto kombosuyla yatırıyor) diğer sınıfların absürd özelliklerine sahip olmaması. Dk nın WotN u, Paladinin Ardent Defender ı, ayının absürd ehp si var, ayıyla dk nın 4t10 bonusu direk hasar azaltıyor warrininki sadece tek seferlik 15-20k hasar emme sağlarken.
    Sanırım bunları oynayarak tecrübe etmem gerekçek... Belirli bir seyviyeye geldikten sonra yazdıklarını tekrar okuyup karakterimi tekrar değerlendireceğim. Şu an için oyunda yeni olduğumdan dolayı yazdığınız erimler bana çok yabancı geldi. Oyunu kavramaya başlayıp güçlendikten sonra tekrar bu postyaım. Yazdığınız bilgiler için çok teşekkür ederim :)

10. Dostum http://forum.warmane.com/showthread.php?t=194502 uygulamaya dök, insanlar kan ağlasın.
    yemin ederim bu forumda okuduğum en eğlenceli ve bilgi verici konuydu hahahahah
    fena espirili amabi o kadar da ayrıntılı anlatmış adam, teşekkür ederim paylaştığın için

11. yemin ederim bu forumda okuduğum en eğlenceli ve bilgi verici konuydu hahahahah
    fena espirili amabi o kadar da ayrıntılı anlatmış adam, teşekkür ederim paylaştığın için
    Rica ederim, işine yaramıştır umarım :)

12. Prot Warriorun imba olduğu patch sürümü / 3.2.0 ve 3.3.5. dir
    Bu video dünyaca meşhur warrior oyuncularından birisi olan "Swifty"e ait. Zamanında, yani Tbc ve wotlk sürümleri zamanlarında çok videolar attı. Popüler olmadan önce attığı tüm videolar bilgilendirme amaçlıydı ve warrior class ile oynayan ve oyuna yeni başlayanlar için güzel macrolar, rotasyonlar, vs öğretiyordu. Cataclysm sonrasında iyice popüler oldu artık eski tadında değil kanalı. Ama yine de attığım videolara göz atın. Birinci video 3.2.0 patch dönemine ait bir bilgilendirme videosu. aynı kalitdede videolar 3.3.5 için de var, ve 2.attığım video da 3.3.5 patch sürümüne ait. Prot warrior oynuyorsanuz, oynadığınız karakterin avantajlarını ve dezavantajllarını öğrenin ve bol bol pratik yaparak Prot warrior tadına varın..

Video 2

Warmane malesef prot warrior için iyi bir server değil. Bundan önceki serveralrda genelde hep x1 rate ile oynadım. Yani Blizz ve icc25hc de MT olarak LK'yı tankladığım zamanlarım oldu. Bu serverda ilk başladığımda level kasarken, direk dps ve agro konusunda sorunları fark ettim. Lag, ms vardır belki diye düşündüydüm ancak zamanla gördüm ki sistemsel problemler var classla ilgili. Ama yine de doğru rotasyonu kovalarsan hiç te hafife alınacak gbir tank speci değil. Paladinden sonra bence en az druid ve dk kadar sağlam bir tank classıdır. Umarım warmane serverına bir gün sağlam developer gelir de, bu prot warriorun talent buglarını düzeltir. Açıkcası eski zamanları çok çok özledim. Özellikle de Prot pvp yi..
    Edited: April 15, 2021

13. Prot Warriorun imba olduğu patch sürümü / 3.2.0 ve 3.3.5. dir
    Bu iki videoyu izlemştim zamanında gerçekten güzel açıklıyor adam. Sırf talent değil bence skiller de buglu, mesela throw skili; bildiğim kadarıyla uyguladığım mob'da taunt gibi bir etki yapıp aggro çekmesi lazım ama çekmiyor... Aggro çeken tek skil taunt e onunda bekleme süresi var ard arda atamıyoruz ki. Grup zaten umursamıyor hiç tank hangi moba focus olmuş hangisine set focus hiç umurlarında değil adamların, direk auto attack ne gelirse vurayım kafasındalar sonrasında da aggro dağılıyor tekrar aggro toplayayım diyene kadar 2 tane şehit veriyoruz sonra toplaö dps pointi 50k olan adam da sana "why aggro on me hahahaha bad tank" yazıyor sonra da dinden çıkıyosun :d

Ben aslında başıma böyle olayların gelceğini bilmeden geçiş yaptım prot' a, kardeşim healer priest oynuyordu ben de dedim ki "lan ben de tank kasayım bari deli gibi dung stackleriz ilerde raidlerde de kolay yer buluruz" hesabı kastım ama yemin ederim terletti beni. PvP'sine bir şey diyemem full armor pen tank war cidden kaos saçıyor ama PvE kısmı cidden biraz sıkıntılı ve zorlayıcı ama ben çara cidden neden oldu nasıl oldu bilmiyorum ama aşık oldum, salamıyorum ....
    Edited: April 16, 2021

14. İnsanları yanlış bilgilendirmeye daha ne kadar devam edeceksiniz? Warrior (her speciyle.) warmane de buglıydı çok uzun süre, özellikle molten zamanı ama karakter düzeltileli yıllar oluyor, ne aggrosunda sıkıntısı var ne talentlerinde, olan sıkıntılar oynayışa etki edecek kadar büyük olmayan sınıfla alakalı değil, bazı mekaniklere alakalı sorunlar, en son 3-4 yıl önce warrior tanklığı yapıyordum ki açtığım 2. tanktır, ne single target, ne aoe aggro sorunu var. Throw taunt atmaz, atılan moba talentinden dolayı silence efekti atar, büyü hazırlayan moblar büyüyü bırakıp sana gelsinler diye kullanırsın. Alan aggrosu istiyorsan, vigiyi aggroyu çekebilecek olan adama atar gider önce mobları toplayıp thunderclap atarsın, cleave + revenge/devastate ardından shockwave ve o stun aralığında tekrar thunderclap gidersin, arada hedef değiştirirsin absürd bir gear farkı yoksa o moblar kimseye dönmez. Prot warriorun imba olduğu patch 3.3.5a demek bu arada warrior fanboyluktan öteyede geçmez, icc patchiyle warrior zaten önceki raidlerdeki gücünü kaybediyor, retailde icc tankladılarsa insanlar nedeni önceki patchlerde warrior tanklığı yapmalarından dolayıdır, icc yeni gelmiş, insanların hali hazırda önceki raidlerde tankladığı karakter warrior, deneyimleri var, onun yerine kalkıpta daha iyi diye tanımadığın tankları almazsın raidlere bir anda. Ama günümüze gelelim, insanlar şuan warrior tanklara mecbur değiller, ellerinde bolca deneyimli warrior tanklık yapmayan insan var, o diğer 3 sınıftan birini alabilecekken kimse gidip temiz bir raid yapma şansını warrior tank alarak riske atmaz.

Şimdi gelelim hiç değinmediğim, laf söylemediğim pvp olayına (sanki pvp si güçsüz demişim gibi cevaplar oraya kaydırıldı.). Burada kimse tek kelime etmedi, yok şöyle iyi böyle iyi demekten öte ama warrior pvp de prot yada arms, aşırı derece eşyaya dayalı bir sınıf ve yukardaki rehber prot warrior rehberi değil, zamanında denediğim tek seferlik shield slam rehberi block tan dolayı, yaptığın şey berserkerda reckless açıp, defense te shield block açıp, battle a geçip shield slam ile 15k civarı vurmak (ki adam zaten bunu görselle anlatmış.) ama sadece bu kadar, o slamden sonra shockwave vesaire o adamı öldürdün öldürdün yoksa tekrar cd beklersin, güvenilir hasar çıkartmıyor. Düzgün bir prot warrior rehberinde o eşyalardan çok daha fazla pve dps eşyası olur ve kütük gibi vururlar, cd olsun yada olmasın. Ama o eşyaları protla toplamaya kalkarsan ömrün çürür.

Sonuç olarak, düzgünce pvp (arms yada prot.) yapmak istiyorsan ya para verip eşyaları bir bir alacaksın yada fury oynayıp yavaş yavaş düşüreceksin.

Not: Warmane in Blackrock realmi var, sadece pvp için, orada ayrı bir karakter açabilirsiniz, arena aynı arena, bg aynı bg, iki eksiği (ki eksik demek komik olur) dünya üzerinde yapılan pvp (ki onun için kendi alternatifi var, pek alternatif sayılmasada.) ve wintergrasp savaşı. Eğer dişinizi sıkıp (karşınıza bir ton absürd eşyalı adam çıkacak, bazı maçları sırf eşyadan dolayı kaybedeceksiniz.) 1800 rate kasabilirseniz (ki warrior 1720 de cana geliyor.), aldığınız ekipmanla warmane standartlarında kendinize bir yer edinebilirsiniz. Soloq ile o dengesiz 2v2 ye girmeme opsiyonunuz da var fakat soloq de kendi içinde belli bir seviyeye kadar dengesiz, özellikle dps bakımından, o yüzden karaktere hakim değilseniz uzak durun.
    Edited: April 16, 2021

12 Last