1. May 10, 2021  

Arena yardım

Arena yapmak istiyorum ama nasıl yapıcam bilmiyorum yardım edermisiniz

2. May 10, 2021  
    @Kocabey rehbere arena kismini da ekleyelim lutfen.

3. May 11, 2021  
    @Kocabey rehbere arena kismini da ekleyelim lutfen.
    Uzman olmadığım bir konu, rating için kısa maçlar dışında arena hiç ilgi alanıma girmedi. 13 yılda toplasam 10 maç yapmamışımdır.
    Benim açımdan Arena amaçsız bir olay. PvP isteniyorsa en ufak Warsong Gulch gibi BG'de ve Wintergrasp'da kalabalık gruplarda yaşanan keyif ve macerayı, dört duvar daracık bir odada hissedemiyor insan.

Tabi bu benim kişisel görüşüm.

Girişi birisi yapsın, ben onu geliştirip rehbere eklerim.

Şunu yazmak için bile biraz araştırınca çıkanlar:
    http://forum.warmane.com/showthread.php?t=369225
    http://www.arenapointscalculator.com/
    https://wowwiki-archive.fandom.com/wiki/Arena_point

*Every week you must play 10 games for your team to qualify for points.

*Your PERSONAL rating must be within 150 points of the TEAM rating for you to qualify for the TEAM rating points. If you are out of the 150 points, you will receive your PERSONAL ratings worth of points.
    Example: If you have a PR of 1510 and the TR is 1680 you will get 1510 worth of points. If you have PR of 1570 and TR is 1680 you will get 1680 worth of points.

*Every member must play 30% of that week's games in order to receive points. So if you play the minimum 10 games, everyone who wants to receive points must play at least 3 games.

*You do not get more points based on playing > 10 games, you get points based on TR and PR as long as you play the minimum 10 games per week

*You will get more points for the larger brackets than you will for 2v2. Such as, a 5v5 team with a similar 1500 rating to a 2v2 will get more points.
    Burada yazanların çevirirsem:
    - Personal Rating dediği kişinin kendi skoru, Team Rating'de takımın skoru. Eğer kendi kişisel skorunla, takımın skoru arasında 150'den fazla fark varsa o hafta sadece kendi skorunu alabiliyor muşsun. Fark 150'den azsa takım puanı geliyormuş.
    - Her takım üyesi puan alabilmek için o hafta oynanan maçların %30'una katılması gerekiyormuş, yani 10 maç varsa en az 3'üne katılmış olmalıymış.
    - Anlaşılan tek başına çok oynayınca çok puan almıyormuşsun. Takım olarak her hafta en az 10 maç yapıp, ona göre puan alınıyormuş.
    - 2 kişiye 2 kişi gibi takımlar yerine 5'e 5 gibi büyük takımlarla daha yüksek puan alınıyormuş.

Kullandığım Google araması: "wow wotlk arena site:forum.warmane.com"

4. May 11, 2021  
    Evet bende bg yi seviyorum ama relentlrss gibi wrathful gibi setleri almak için arena puanı istiyor o yüzden arena yapmak isyiyorum

5. May 11, 2021  
    burak kendin homerjayın ratinginde oynayan adamsın, arena gereksiz falan diyeor arkadaş sdjlfsgkaşsdlfidhf

denk gelmişken kendi görüşümü belirteyim

Arena bambaşka bir oyun, bambaşka bir kültür ve bu oyunda kendini iyi bir oyuncu olarak görmek istiyorsan bence arena dışında mukayese edilebilri bir sistem yok.

Çok basit bir örnek, geçenlerde denk geldi apışıp kaldım.

Öncelikle '' Shadow Word Death '' Priestin instant cast bir spell i ve hedefine başarılıbir şekilde hasar verirse, miss geçmez ise vurulan ahsarın bir kısmını geri kulanıcıya yani prieste yansıtıyor. Bu olayı priestler arenada karşı takımın hasar aldığında bozulan cc skillerinden çıkmak için kullanıyor. Örnek olarak karşı takımda bir mage var ise onu focus'a alıyorsun. Polymorph skilini castlediğini gördüğünde ona '' Shadow Word Death '' atıyorsun, magenin sana attığı poly, sen hasar aldığın için bozuluyor. Aynı olay Paladinlerin repentance, roguelerin blind gibi skillerinde de çaışıyor.

Geçenlerde şöyle bir olay oldu, bir mage var karşıda, bana polymorph attı 8 saniye, trinket kullandım, 4 saniyelik bir polly daha attı, 2 saniyelik bir polly daha attı. Bu noktada bana tekrar polymorph atabilmesi için 24 saniyelik diminishing returnün geçmiş olması lazım. Mage oyuncusu bana 20. saniyede polymorph castledi, bende reflex olarak SWD(Shadow word death) bastım, adamın polymorphu bana immune geçti henüz 24 saniyelik DR(Diminishing return) gelmediği için ve adam benim swd skilimi boşa kullanmamı sağladı ve sıradaki polymorph skilini sorunsuz bir şekilde attı, ben böyle bir adam ile aynı oyuna denk gelebilecek ratingde oynddığım için kendimden gurur duydum.

Böylesi mikro olayları takip edebilmek kolay bir iş değil. Karşında oynadığın adamlar spell e spellbooktan, skill bardan mouse ile tıklayan adamalr değil, arena target 1-2-3 için ayrı ayrı pek çok skill için bindları var. Bartender tarzı addonları, wowun kendi Action barları yetmediği için kullanıyor adamlar, skill barlarım güzel görünsün diye değil. Şimdi çıkmışsın arena bence zevkli değil, 4 duvar arasına sıkışıyoruz falan diyorsun. Bir kere bu kültürü eleştirmeyi kendine nasıl hak bilebilirsin :D Rival misin challenger misin gladiator müsün abi :D

burakx, birden fazla kez Supreme title kazanmış, serverin en yüksek ratingli hunter oyuncularından birisi, nasıl bir arkadaşlığınız var bilmiyorum ancak senin bu mesajı yazman, seni buraya çağıran burak'a büyük bir hakaret bence :D

Seni, RBG de 1-2-3 spamlayıp kendini ilahlaştıran ve bu oyunda çok iyi gören tayfadan tenzih ediyorum, forumda herkese elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştığını görüyorum ancak arena hakkındaki görüşlerinin faydalı olmadığını düşünüyorum, başarılarının devamını dilerken burdan burağa da selam çakıyorum.

6. May 11, 2021  
    ancak senin bu mesajı yazman, seni buraya çağıran burak'a büyük bir hakaret bence :D

Seni, RBG de 1-2-3 spamlayıp kendini ilahlaştıran ve bu oyunda çok iyi gören tayfadan tenzih ediyorum, forumda herkese elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştığını görüyorum ancak arena hakkındaki görüşlerinin faydalı olmadığını düşünüyorum, başarılarının devamını dilerken burdan burağa da selam çakıyorum.
    Bak evladım, ben 45 yaşındayım, öncelikle senin yaşıtın değilim.
    Herkesi kendi yaşıtın ya da küçüğün sanıp laubalice konuşma.

Sadece şimdi değil, her zaman kullandığın tabirlere dikkat et.
    Bu bir hayat dersi, küçük büyük fark etmez, karşındakine saygılı olmayı öğren.

Saygılı olursan her zaman sen kazançlı çıkarsın, terbiyesiz olan değil takdiri sen toplarsın.

"Benim açımdan Arena amaçsız bir olay." yazdım. Gereksiz yazmıyor orada.

Tekrar tekrar aynı işin yapıldığı, gayesinin sadece karşı takımla yarışma olan iş bana amaçsız geliyor.

Fark edemediysen geçen aylarda rehberler yazmam istendi, yukarıya sabitlenen başlıklarda 13 yıl içinde uzman olduğum konuları detaylıca anlatarak herkesin yararına sunmaya çalıştım.

Hazırladığım rehberlerle ilgili @Kocabey diye bana mesaj yazıldı, ona bir açıklama yazdım.

Boş, kısır kavgalara ayıracak ne zamanım ne de sabrım var.
    Benim yaşıma geldiğin zaman sadece kendin için yaşanmadığını, sorumlulukların da olduğunu kavraman dileğiyle kal sağlıcakla.

7. May 11, 2021  
    Seni kendi yaşıtım olarak görüp laubalice konuştuğum için özür dilerim.
    Saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum, vakit ayırıp yanıt verdiğin için teşekkür ederim ve seni kırdıysam özür dilerim.

8. May 11, 2021  
    Seni kendi yaşıtım olarak görüp laubalice konuştuğum için özür dilerim.
    Saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum, vakit ayırıp yanıt verdiğin için teşekkür ederim ve seni kırdıysam özür dilerim.
    Sağol özrün için.
    Yanlış anlamalar düzeldiyse iki taraf için de bir sorun kalmamış oluyor.

Tekrar edeyim:
    Arena benim başkalarına öğretecek kadar ilgilendiğim ve iyi bildiğim bir konu değil.
    Ancak iyi bilen biri/birileri, herkesin anlayacağı bir Türkçeyle oynanış temellerini ve dikkat edilmesi gereken kuralları anlatırsa, onu geliştirip rehbere eklerim.

9. May 12, 2021  
    Dalaranda krasus landinge giden yolda sagda asagı dogru merdivenler var. Ordan circle of will denen yere iniyoruz.
    Kanika Goldwell (arena organizer ) npc den 80 gold karsılıgında arena team olustur diceksiniz. Daha inventory inze bununan mektubu arena yapmak istediginiz kisi ile birlikte kayıt ettirip takımı olusturucaksınız.

Sonraki asama arena battlemaster yazan npc den kayıt alıp maca girmek.

Bu isin en temel olan kısmı. Asıl mesele bundan sonra baslıyor. Baslangıc icin 2vs2 girmek mantıklı. Baslangıc icin healer + dps takım oneririm. Daha kolay olur oynaması. Bi sure alıstıktan sonra 2 dps takımda tercih edilebilir. Hangi class ile girdiginiz farketmez ama oncelikli stat olarak resilience arena icin onemlidir. 1k resilience ve yukarısı ideal kabul edilir.

Umarım baslangıc icin faydalı bilgilerdir bunlar

10. May 12, 2021  
    Dincerin paranoid sanrıları için gelmiştim ve hayal kırıklığına uğramadım.

Deepfearrın tavsiyelerine ek olarak, her hafta en az 10 maç oynamanı öneririm.
    Eğer 10 maç oynarsan , yen veya yenil fark etmez, ratingine göre bir arena puanı alıyorsun haftalık olarak, her çarşamba resetleniyor. Topladığın arena puanları ile resilience veren PvP gearlarını toplayabileceksin yavaş yavaş.

11. May 13, 2021  
    Bende arena yapmak istiyorum ama yapacak kimseyi bulamıyorum :D Warlock Icecrown / Horde tarafında oynuyorum warkhan nickim en azından haftalık 10 oyun atıp arena point kasmak isteyen olursa ekleyip yazabilir arkadaşım yok oyunda hiç tek başına da arena yapılmıyor malum :) son olarak öğlen 2 ile akşam 8 arası genelde online olabiliyorum

12. May 13, 2021  
    Bütün factionların ana şehirlerinde Solo Que NPC'leri var, kendi MMR'ındaki oyuncularile random eşleşiyorsun. Arena Pointi oradan da kasabilirsin tek başına.

13. May 13, 2021  
    Vay bunu bilmiyordum sağolasın tek başına oynamaya devam o zaman ben :)

14. May 17, 2021  
    Araştırdım biraz evet soloque varmış ama aradım aradım npcleri bulamadım gözükmüyor bende settingsten kontrolde ettim herşey normal ama birtürlü göremiyorum varmı yapılması gereken birşey